furulya.hu

Furulyás fórum

Vásárolni szeretnék alt-furulyát Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
Bernardo
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2010. Március 31. 15:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Komoly célokra keresek altfurulyát. Természetesen fából készült hangszer érdekel. jó lenne körte vagy cseresznye fából készült.

Nem ismerem annyira a márkákat. csak most kezdtem komolyan foglalkozni a furulyával, de már kinőttem a kis yamaha-t.

Max. 20 ezer forintig.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2010. Március 31. 21:49 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Volt régebben egy "Furulya adok-veszek" téma, ahol volt hasonló kérdés. Írtam egy választ is rá (2008. Szeptember 7. 21:20). Lásd itt:

http://forum.furulya.hu/viewtopic.php?t=15

Mindhárom említett furulyáról bátran állíthatom, hogy alkalmasak "komoly célokra".

Sajnos, az áruk meghaladja az általad írt összeget, ezért a következőket tudom hozzáfűzni.

A Mollenhauernél van egy Canta nevű modell, ami lényegesen olcsóbb a Denner-nél, az árát nem tudom, mert a www.corpus.hu online katalógusában csak Canta szoprán van, ami 14 ezer, óvatos becslés szerint az alt kb. 30 ezer lehet, de erről érdemes lenne a corpus munkatársait megkérdezni (amiért nem szerepel a listában, attól még van arra esély, hogy be tudják szerezni).
Személyesen nincs tapasztalatom ezzel a modellel, úgy hiszem, hogy iskolásoknak csinálták, szívesen kipróbálnék egyet.

A Moeck-nél szintén van egy belépő szintű modell, "Flauto Rondo" a neve. Áráról szintén nincs információm, valószínűleg a Mollenhauer Canta-hoz hasonló árban van.

A Küng-nek az ott említett Studio a "belépő" szintű modellje, így itt nincs mit hozzáfűzni.

Érdemes átbogarászni a három cég online katalógusát:
www.moeck.com
www.mollenhauer.com
www.kueng-blockfloeten.ch

Ami az üzleteket illeti, én a corpus.hu-tól vásároltam, úgy tudom, hogy ők hivatalos viszonteladói státusszal rendelkeznek a Moeck, és talán a Mollenhauer felé. Ezen kívül hallottam említeni egy Csermák nevű boltot, ahol szintén lehet érdeklődni: www.csermak.com.
Bernardo
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2010. Április 1. 06:38 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszönöm a kimerítő választ!

Az az igazság, hogy klarinétművészként végeztem tavaly, de annyira megtetszett a furulya hangja, hogy úgy döntöttem kitanulom ezt a hangszert. Már Vivaldi F-dúr concertojat gyakorolom meg a 443-as C-dúrt.Boldog

Ismerem a corpus kinálatát(az utóbbi időben nagyon megcsappant a készlet, hiszen kevesen érdeklődnek az ilyen drágább "fadarabokért".

Szerintem nem kapkodom el, egyenlőre még tudok ezen a barokk yamaha alap hangszeren is gyakorolni. HA odakerülök, hogy koncertezzek vele akkor már nagyon fog kelleni.
Majd egy denner furulya(mégiscsak ő volt a klarinét apja) lesz, esetleg hitelre nem érdekel:)

Még egy kérdés, hogy a mi a különbség a barokk és német fogásban a b és szopránon az f hang villafogásán kívül? Én még nem jöttem rá. Talán egy kicsit tisztább a barokk.

Nekem a nagyon gyors futamokban és állásokban gyakran nehéz a barokk villás fogása.

Tanítok zeneiskolában ahol a gyerekenek németet ajánlok, hogy ne szenvedjenek ezzel, de már versenyre csak barokk fogású furulyával tudnám őket vinni. Miért van ez?Boldog
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2010. Április 1. 10:58 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A fogásrendek összehasonlításához:

Mollenhauer Canta alt angol/barokk:
http://www.recorder-fingerings.com/en/F.php?Tibia=mMol-Ca-2A-Bar

Mollenhauer Canta alt germán:
http://www.recorder-fingerings.com/en/F.php?Tibia=mMol-Ca-2A-Deu

Általában a témáról:
http://www.moeck.com/cms/index.php?id=194&L=1

Amit nekem sikerült leszűrnöm:

Az angol/barokk fogásrenddel lehetséges két oktávon keresztül tisztán játszani a kromatikus skálát, a germánnal nem.

Ha valakinek az a célja, hogy eljátsszon néhány dallamot pl. szopránfurulyán C-dúrban, majd "továbblépjen egy igazi hangszer felé", annak számára lehet érveket találni a germán fogásrend mellett: az alsó oktávban nincs villafogás. A felső oktávban már van, de oda úgysem jut el a tanuló, vagy ha mégis, akkor bizonyára ahhoz is eléggé elszánt, hogy átszokjon a barokk rendszerre, mert bántani fogja a fülét a sok eltalálhatatlan hang.

Aki a furulyát "igazi hangszernek" tekinti, és az a szándéka, hogy egynél több hangnemben játsszon tisztán, a barokk rendszer az egyértelmű választás, a kezdetektől fogva (nem kell átszokni).

Ha olyan közösségbe kerül valaki a furulyájával, ahol egyik vagy másik fogásrend dominál, jobban teszi, ha ő is ugyanolyan furulyát használ. Egy furulyazenekarban már csak ezért is hátrány germán fogásrendű furulyásnak lenni: a furulyacsalád nagyobb tagjait többnyire barokk fogással gyártják. Yamahánál pl. szopránból és altból van germán, de tenorból és basszusból nincs tudomásom szerint.

Ami a (valóban) nehéz villafogást illeti, könnyebbé lehet tenni a megtanulását azzal, hogy előbb (szopránon) az E, D és C hangok legyenek stabilak, és csak ezután kerüljön sor az F-re. Ha a furulya ki akar esni a kezünkből egy nehéz fogásnál, akkor lehet tudni, hogy nem azzal a fogással van a baj, hanem általában a helyes kéz és testtartással. Engem például egészen elborzaszt az, amikor amerikai tanárokat látok YouTube-on (náluk hagyomány ez, úgy látszik), akik úgy tanítják a gyerekeket, hogy az első hangoknál a bal kéz játszik, a jobb kézzel pedig - mit lehessen mit tenni - megfogják a furulya végét, ökölre. Ehelyett sokkal hasznosabb lenne, ha a kezdetektől ráéreznének a gyerekek a hangszer egyensúlyára, és a jobb kéz is a helyes pozícióban van.

További érvekért érdemes az angol nyelvű "recorder" levelezőlistán kutakodni (az egyszerű kereső nem működik, az "Advanced Search"-et kell használni, és ott pl. a Message Body-hoz megadni: "german baroque").

Az első néhány oldalon van pár releváns beszélgetés-szál:
http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/37469

http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/34527

Az üzenetek olvasásához fel kell iratkozni (regisztrálni kell) a listára. Amit szerintem azért is érdemes megtenni, mert olyanok is tagjai és hozzászólói a listának, mint pl. Dr. Brian Blood, aki az angol Dolmetsch furulyakészítő dinasztia tagja, azé a Dolmetsch-é, aminek az érdeme volt a furulya újrafelfedezése (ezért hívják "angolnak" is a barokk fogásrendszert).

A három említett furulya márkán túl a Dolmetsch-et illene még említeni egyébként, csak azért hagytam ki, mert nem tudom, hogy van-e magyarországi forgalmazója UPDATE: most látom, hogy itt a furulya.hu oldalon a Linkek rovatban van egy bejegyzés magyar Dolmetsch viszonteladóról. (Ezen a listán említette valaki, ha emlékezetem nem csal, hogy személyesen felvette a kapcsolatot Brian Blooddal, és jutányos áron kapott egy szép furulyát.)
anikó956
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2010. Június 21. 19:50 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kedves Bernardo!
A német és a barokk fogás között az a különbség ,hogy a barokk(mint ahogy mondtad) tisztább, mint a német és szebb is. A német az túl sík és én szerintem max cak kezdőknek ajánlanám, habár én már kezdetektől barokk fogású furulyán tanultam és AULOS márkájún.
Remélem ezzel segítettem egy kicsit. Boldog
kopepe
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Február 28. 13:09 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Alt furulyát szeretnék venni. Ebben kezdő vagyok, altfurulyát tekintve nincs semmilyen tapasztalatom.

Az általam elképzelt ártartományban az Aulos 209B, 509B, 709B darabjait találtam.
Légyszi segítsetek: ezek (az árkülönbségen túl) valójában miben különböznek? Nem találtam semmi érdemleges info-t.
Ha nem ezeket, akkor ebben a kategóriában van más javaslat?
Melyik üzlethez forduljak, ahol vélhetően ebben segítséget adnak?

Köszönöm!
Bernardo
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2011. Február 28. 15:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia,

Pár hete pont ezeket a hangszereket fújtam meg a corpus-ban. Tanítványomnak kerestem altot.

A három modell amit írtál teljesen más karakterisztikával és persze árképzéssel rendelkeznek. A legolcsóbb 209B-nek kicsit mattos, fátyolos a hangja, de tanulónak pont ideális, nem annyira zavaróak rajta az intonációs problémák. Az 509-es az arany középút. Hangja szerintem ennek a legjobb.
Valamikor játszottam 709B-n, az egy 5-6éves hangszer volt, de sokkal jobban tetszett mint az amit most forgalmaznak. Ebben van a legtöbb "anyag" súlyra jóval nehezebb mint az én Yamahám. Hangja nagyon szólisztikus, harsány.

Én a 209b-t vettem a tanítványnak, mert nem találtam akkora különbséget a 3 modell hangja között és árban inkább az olcsóbb volt a kérés.

A corpusban(6.ker, nagymező utca 1) meg tudod őket fújni, tapintani. És az eladó is nagyon segítőkész. Én ott szoktam a vásárolni.

Alternatíva lehet a yamaha yra-302BII-es modell is, ami szintén hajlított szélcsatornával rendelkezik és nagyon kellemes a hangja. Nekem ilyenem is van, és szeretem!

Üdv!
Tűzvirág
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Március 25. 22:22 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Csupán annyi kérdésem lenne, hogy van-e valakinek alaposabb tapasztalata Yamaha műanyag alt furulyákkal kapcsolatban?

Már egy ideje szopránon tanulok, most szeretnék áttérni altra és picit tanácstalan vagyok. Két márka között gondolkodom,Yamaha vagy Aulos és az előbbit nem nagyon ismerem.
(Az ismeretségi körömben szinte mindenki inkább Aulost használ mert felénk azt lehet könnyebben beszerezni, de a Yamahák meg neten nézegetve kedvezőbb árúnak bizonyulnak. Közel se távol nem tudok helyet, ahol esetleg ki lehetne próbálni, vagy legalább kézbe lehetne venni a hangszert.)

Így érdeklődnék, hogy az alábbiakról mik a tapasztalatok: YRA-28B illetve 302B esetleg YRA-312 v 314?
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. Március 29. 19:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tűzvirág írta:
...
Így érdeklődnék, hogy az alábbiakról mik a tapasztalatok: YRA-28B illetve 302B esetleg YRA-312 v 314?

Nekem YRA-28B van, nagyjából meg vagyok vele elégedve, de az alsó hangjai kicsit véznák.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
rhia
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Május 14. 11:05 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Nekem van egy eladó aulos alt barokk furulyám ha érdekel valakit 5.000.-
érdeklődni itt: vickye15[kukac]freemail.hu
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu