furulya.hu

Furulyás fórum

furulya javítás Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
adameger
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Július 10. 14:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata repedt pásztorfurulya javítását illetően?

Én kifejezetten a meggyfakérges megoldásra lennék kíváncsi. Mikor kell szedni hozzá az ágat? Gondolom bő nedvkeringésben, de ebben nem vagyok biztos.

Köszönöm
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldése
orien
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Szeptember 27. 20:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

üdv mindenkinek!
Örülök, hogy ide találhattam. Boldog

Én pár éve furulyázom, igaz népi furulyán még nem játszottam...
Pedig van egy 6 lyukú, fából, tele mindenféle cirádás dízsítésekkel...
A baj az, hogy szegény elképesztően el van hangolva.
Tud valaki olyat, aki foglalkozik furulya javítással, helyes behangolással?
Mert e mellett még van egy alt furulya, amit kaptam, de elég sűvítő, és picit hamisan is szól néhány hang, mert az összeillesztésnél, ahol a fejet rá kell illeszteni, elég laza valamiért...
Szeretettel: orien! Bánatos

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. Szeptember 28. 11:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ugyan régi kérdés, de az első hozzászólásra:

Én a saját készítésűt, mikor megrepesztettem, jó erősen körbetekertem madzaggal (nem műszálassal), majd amennyire tudtam, rögzítettem. Ez után pedig átkentem faragasztóval. Tökéletesen működik, az esztétikája nem a legjobb, bár ez a készítőn is múlik. Boldog

A másodikra pedig: el van hangolva alatt mire gondolsz? Nem ad ki egyetlen hangsort sem normálisan, vagy pedig nem azt adja, amit úgy gondolsz, hogy kellene? Boldog Egyébként van egy szint ahol már csak erős belenyúlással lehet áthangolni a furulyát (régi lyuk beragaszt, újat fúr), persze nem tudom a te esetedben mi lenne a megoldás. A laza fejre pedig szerintem a cérnával való betekerés a megoldás, itt az oldalon van is leírás úgy emlékszem, a furulya kezelésénél.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
orien
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Szeptember 28. 12:24 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A hangsort még úgy-ahogy ki is adná, de pl. a g-hang kissé feljebb szólal meg, még a gisz-t sem éri el...
És ez az eltolódás több hangnál is fenn áll.
A cérnás megoldást meg kipróbálom, végülis gondolom rosszul nem lehet járni...

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. Szeptember 28. 14:30 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Igazából, ha van hangolód, akkor te magad is be tudod igazítani. Érdemes méhviaszt beszerezni, ezzel szokták betapasztani, kiigazítani a lyukakat (persze kinek mi az igénye... valakinek ez elfogadhatatlan Boldog). Ha gondolod nézz át a furulyakészítés topikba, ott sok okos dolog van már leírva.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
sultu
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2012. Március 5. 17:24 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Pár napja vettem egy 6lukú G-s pásztorfurulyát. Tök kezdő vagyok, így nem figyeltem a lyukak elhelyezkedését a választásnál (hangológép sem volt nálam). Otthon volt lehetőségem ellenőrizni: az alaphang G helyett Fisz Bánatos
Az összes többi hang jó helyen van (kivéve a semleges terc, de az ok). Olvastam wiki-n hogy az alaphangot magasítani a cső rövídítésével lehet. Ahogy kalkuláltam félhang emeléshez kb egy 1 cm-t kéne vágnom belőle, viszont a luk kifelé szűkűl, így attól félek, hogy a lefűrészelés a hangzás rovására megy, mert így tágabb lesz az alsó lyuk.
Szerintetek?
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Március 5. 19:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

sultu!!!

Neked ez esetben erdélyi pásztorfurulyád van, aminek szűkül a csöve belfelé. Ezeknek a jellemzője, hogy az alsó néhány hangot (vagy csak egyet?) nem lehet rajta használhatóan kijátszani. Picit olvass utána megbízhatóbb információért!
sultu
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2012. Március 6. 00:12 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Olvasnék én, de hol? Boldog
Annyi biztos hogy az 1. regiszterben a furulyámon ez a hangsor:
Fisz (alaphang)
A
H(negyeddel mélyebb, de ez rendben van a hagyományos semleges terc miatt)
C
D
E
Fisz
A másodikban ugyanez egy oktávval feljebb, itt viszont a felső két fok már nem tiszta, inkább oktávval visszaugrik vagy fel egy kvinttel 3. regiszterbe (de ez úgy tudom normális ennél a tipusnál).
A 3. regisztert még nem nagyon mertem próbálgatni, mert átjön a szomszéd. Boldog Az alaphangot kivéve minden stimmel (emiatt inkább valami modális hangskála, mindenképp kilóg a dúr skálából). A belső átmérő az alsó lyuktól a végéhez (lefelé) szűkül. Azt hiszem személyesen kéne megmutatnom egy értő szemnek, mert úgy látszanak az arányok.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu