furulya.hu

Furulyás fórum

ír furulya oktávváltás Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
TunmeaSoma
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2016. Június 6. 17:26 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok! Boldog

Most ismerkedem az ír furulyával ezért a kérdésem is nagyon amatőr lesz... Fütyülő/ Tudnátok nekem abban segíteni hogy amikor egy hang egy oktávval feljebb van, de a lefogása ugyanaz akkor az hogyan lesz mégos magasabb...??? D hangolású furulyám van és a lefogástáblázatokban ugyanaz a hang csak egy oktávval feljebb egy kis kereszttel van jelölve...
Nem tudom mennyire fogalmaztam érthetően...Fütyülő/
Előre is köszönöm a válaszokat!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2016. November 16. 11:57 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

TunmeaSoma;

jó régen írtál, úgyhogy azóta valószínűleg rájöttél a megoldásra. De azért összefoglalom, amennyire tudom, hátha nem lesz haszontalan... Boldog

A furulyafélék hangszertestében (a csőben) lévő levegőoszlop rezgéséből keletkezik, ugye, a hang. No, ennek a levegőoszlop nem csak egészében, hanem részeiben (fele, negyede, nyolcada stb) is rezeg. Az így létrejövő az ún. "felhangok" adják a hangszer hangszínét. De alkalmasint mást is csinálnak...

Erősebb befúvásnál ("átfúvásnak" is nevezik) ugyanis az történik, hogy ezek a felhangok lesznek a dominánsak, mivel a légoszlop mintegy "megtörik". Először a levegőoszlop fele fog "megzendülni": így szólal meg a felső oktáv. (Hasonlóképp viselkedik, mint a húros hangszerek húrja; ha a felénél lefogod, s megpengeted, a húr alaphangjának oktávja szólal meg.) Ha még erősebben fújod, a felső kvint, majd a második oktáv fog kijönni a hangszeredből* - pedig a fogáson nem változtattál semmit. Ezt nevezik felhangjelenségnek, s a fúvós hangszerek hangterjedelmében jelentős szerepe van. (Több hang, mint lyuk, ugyebár... Boldog ) Egészen extrém példája ennek a tilinkó: egyetlen dallamjátszó nyílás sincs rajta, mégis több mint egy oktáv hangterjedelemmel bír.

Szóval a titok nyitja a fúváserősség és a felhang-jelenség. Remélem, legalább érthető voltam, ha már a leírásom tudományosan nem is volt valami pontos. Boldog

Egyébként - mint erre a tilinkónál már utaltam - ez nem csak az ír, de az összes népi furulyánál ugyanígy van. Sőt, még blockflötével is össze lehet hozni.

Jó gyakorlást!

*Jobban sikerült, erre alkalmas hangszerek esetében.

TunmeaSoma
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2017. Január 9. 19:57 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Heló!

Igen, nem sokkal utána rájöttem, de azért köszönöm! Érthető volt és nagyon szépen precízen megfogalmaztad Boldog Nem volt hasztalan, mert egyéb hangszerekkel is szeretnék majd megismerkedni, kísérletezni...bár így " önképzéssel" sajnos elég lassú a dolog...
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2017 furulya.hu