furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 3. 16:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Na szervusztok gyerekek!

Kinek mit sikerült összehoznia távollétemben? Nekem festett szobafalakon meg lakkozott ajtókon kívül semmit =(
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Zemann
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 3. 19:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Háát...

Gyuri bá'tól egyC-s furulyát hozott ma a postás.A C-t rögtön le is tudom fogni Boldog.

Amúgy hétvégén kalotaszegen voltam...elég szépen fújják arra is. Nagyon boldog

GHO5T!

Holnap elmegyek nyaralni,ha megjöttem,akkor ......

feketediózunk.

Sziasztok.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 4. 06:08 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Énis mindjárt megyek nyaralni.. Remélem sikerül lent alkotnom valamit.
Addigis további szépeket. Neked meg kellemes nyaralást Z.
Nagyon gonosz Feketedió Nagyon gonosz
coctinella
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 4. 14:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

üdv, Nípek!

Zemann-nak: van egy nagyon jó kiadvány, Balogh Sándortól a Moldvai hangszeres dallamok, CD-melléklettel. Sajnos, elfogyott, és úgy tűnik, minden álhír ellenére sem adják ki még egyszer, de 1. kérdezősködj, mert "sokan" megvették ezt a kötetet (mármint akik mutatnak valami érdeklődést a témában) 2. már antikváriumban is láttam.
(ajánlanám, hogy lehúzom az enyémet, de már nekem is csak fénymásolatban jutott...)

Ezenkívül tudok a Juhász Zoltán-féle négyfüzetes furulyaiskoláról (tájegységek szerint csoportosítva), de ez még csak a kezemben se volt soha. A Hagyományok Házánál elvileg rendelhető, ha éppen van. (megnéztem, most nincs, csak a cd.) (Juhász Z.-nak van még egy gyerekkiadvány-szerű valamije is, az Éneklő furulya, de ezt sem ismerem)

És mindemellett nagyon jól lehet tanulni hanganyagról, csak sokat kell hallgatni, hogy az ember fülébe másszon:)

Ezek után már csak magadra kell vigyáznod - bizonyított, hogy a csövek függőséget okoznak :P
Tiszafia
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 7. 09:15 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok.Van egy csomó kiszáradt bodzám, meg gyümölcsfám az még nemszáradt ki csak nagyon öreg fa és ki kell majd hogy vágjam.Minden ágában furulyát látok.Légyszi segítsen ha tud valaki a szélhasítót hogyan kell elkészíteni.vagy milyen hosszú vagy széles legyen.Láttam pl egyszer olyat ami félhold alakú szélhasító volt.Pv c ből csináltam koncovkát meg tilinkót a a fa más.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 8. 11:09 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tiszafia írta:
Sziasztok.Van egy csomó kiszáradt bodzám, meg gyümölcsfám az még nemszáradt ki csak nagyon öreg fa és ki kell majd hogy vágjam.Minden ágában furulyát látok.Légyszi segítsen ha tud valaki a szélhasítót hogyan kell elkészíteni.vagy milyen hosszú vagy széles legyen.Láttam pl egyszer olyat ami félhold alakú szélhasító volt.Pv c ből csináltam koncovkát meg tilinkót a a fa más.

Üdv!

Talán ez megfelel holdlik alakú és téglalap alakú, méretekkel:

http://amanita.freeblog.hu/archives/2008/08/16/Bodzafurulya_keszitese_holdlik_alaku_szelhasitoval/

A dugót borókából szokták csinálni, az nem duzzad meg ha átázik. Én idáig egyszer tudtam tökéletes hengert faragni kézzel, de az dióból volt ami nem jó. Szerintem a hengert a legnehezebb megfaragni. A szélhasítót egy jó éles favésővel elég könnyű kialakítani.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 8. 14:18 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tiszafia írta:
meg gyümölcsfám az még nemszáradt ki csak nagyon öreg fa és ki kell majd hogy vágjam.

Ha ajánlhatok valamit. Gyökerestül szedd ki a fákat. Nagyon nagy meló, kell nyitókapa meg csákány meg ásó hozzá.

A gyökérből jó pipát lehet faragni később.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 8. 15:28 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Zemann írta:
Háát...

Gyuri bá'tól egyC-s furulyát hozott ma a postás.A C-t rögtön le is tudom fogni Boldog.
Amúgy hétvégén kalotaszegen voltam...elég szépen fújják arra is. Nagyon boldog

Tessék Hodorog András bácsitól tanulni. Rengeteg youtube videója van! Van amelyikben lassítva játszik, nagyon hasznos videók, hiánypótlók.

Szerintem ez C-s furulya:
http://www.youtube.com/watch?v=L-Nhdh5qlm4&feature=PlayList&p=54AC90188AFF3542&index=3

Valamint fafülű ember nincs. Ha annyiszor hallottad András bácsit, hogy már le tudod dúdolni magadnak....

... akkor már furulyán is adja magát.

Hodorog bácsi egyik videójában azt mondja:
" az első dalt nehéz megtanulni, és lejátszani".
A többi már könnyen megy.

Hajrá Zeeman!

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 12. 07:43 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Megérkeztünk a nyaralásból.Jó volt,elég volt.

Természetesen vittem mind a két furulyámat magammal.Fújtam is ,mint a gőzös.Az asszony,meg a gyerekek rámzárták az ajtót is. Boldog

Coctinella!

Köszi a tippet!

Juhász Zoltánhoz van kontaktom.Próbálok majd beszerezni tőle anyagot.

amanita!

Hóóóó...de régesrég végignéztem én már az öreget.Könnyű neki....volt ideje megtanulni Boldog

Amúgy a nyaralás alatt a Kereselt tanultam,persze amikor őt meghallottam......

Én azt mondtam magamnak,hogy "kapsz egy évet,hogy eljuss odáig,hogy élvezhető legyen a furulyázásod".Illetve,hogy másnak is élvezhető legyen. Boldog

És tényleg függőséget okoz!

Zé.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 15. 17:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Na készített már valaki furulyát?

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 16. 17:46 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Száradnak az ágak, de szerintem vékonyak lesznek. Sebaj, jön az ősz. vagy már itt van? Egyébként nekiálltam fűzfából egynek, de 1 hetes száradási idő nagyon kevés volt neki, és nem bírtam vele... "Bolyhosodott" a fa, és förtelmes bűz áradt belőle... És mikor a szélhasító meg a dugó is megvolt, akkor sem szólalt meg. Egyébként miért van az, hogy a diófa sípom csak akkor szól, ha befogom a végét? Szokták mondani, hogy fogjam be a számat, és ugye a síp ez esetben a szám meghosszabbítása... Mondjuk nem is kell pofázni furulyázás közben Nagyon boldog
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 17. 11:18 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

seclusion írta:
És mikor a szélhasító meg a dugó is megvolt, akkor sem szólalt meg. Egyébként miért van az, hogy a diófa sípom csak akkor szól, ha befogom a végét? Szokták mondani, hogy fogjam be a számat, és ugye a síp ez esetben a szám meghosszabbítása... Mondjuk nem is kell pofázni furulyázás közben Nagyon boldog

Gondolkodó

Tipikus hiba lehet:

1.) A dugó rövid nem ér le az alja a szélhasító tetejéig.

2.) A dugó hosszú, lejjebb lóg mint a szélhasító teteje.

A dugó alja és a szélhasító teteje pontosan egybe kell hogy essen és akkor jól szól.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 18. 14:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Igen ezt én is észrevettem. Igyekszem is mindig pontosra csinálni. Aztán lehet nem fújtam kellőképpen a fűzfa sípot. A diófa síp amúgy is csak erős fújás mellett szólal meg, lehet hézagos a dugó. Vagy csak szimplán túl rövid a síptest. Köszi az infót.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 18. 15:32 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

seclusion írta:
Igen ezt én is észrevettem. Igyekszem is mindig pontosra csinálni. Aztán lehet nem fújtam kellőképpen a fűzfa sípot. A diófa síp amúgy is csak erős fújás mellett szólal meg, lehet hézagos a dugó. Vagy csak szimplán túl rövid a síptest. Köszi az infót.

A hézag nagy baj, amiatt sem szólhat.

Minden furulyám amit mestertől vettem leheletfinom megfújásnál is szól! Az az etalon, a minta.

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Szeptember 30. 19:10 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Először is új fiúként üdvözlöm a fórumozókat. Magam csak nagyon amatőr szinten játszom, előképzettség és időhiány okán, de szeretenék mind jobb furulyákat készíteni. Nekem is van 1-2 "bóti" hangszerem, köztük Bán Gyurka remekeiből is. Ezekkel kellő szakértelem és géppark híján nem versenyezhetek. Magam bodzafát használok, mégpedig általában eleve elszáradt példányokat keresek. Most volt pl. nálunk egy nagy bodzásban komoly irtás, az elhullott darabok között nagyon jókat találtam.
Szerintem bár látszólag bonyolultabb, valójában mégis egyszerűbb a négyszögletes szélhasítót megfaragni: az szinte biztos, hogy szólni fog. Boróka helyett más gyantásabb fenyődarab is jó lehet dugónak, hiszen a lakk / olaj valamennyire amúgy is impregnál. A keményfa azért megfontolandó, mert az ugyanakkor nedvességváltozásra nagyobbat tágul, mint a puhafa, mivel sűrűbb. A dugó nekem eszterga nélkül sem szokott nagy nehézséget okozni: bicskával kb. kerekre faragom, bal kezembe durva smirglit veszek, jobbal forgatom benne a fát, időnként ellenőrzöm, és faragok még rajta, hogy ne legyen kúpos. Mindig hosszabbat csinálok, mint amekkora kell, aztán beledugva tologatom, melyik pozícióban szól a legjobban. Ezután körfűrésszel lenyesem a fölösleget. (A cső végét is 1-2 mm-el hosszabban tartom emiatt.) Nem kell nagyon megijedni, ha elsőre nem szól tökéletesen, a csiszolástól, olajozástól, sőt, szerintem még a díszítéstől is napról-napra javul a hangja Nagyon boldog Ja még egy megfigyelés: a szélhasító nyílás inkább széles, alacsony legyen, mit fordítva! Esetleg tágítani még mindig lehet, de ha túl magas, biztosan "szelesen" fog szólni a hangszer.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 1. 18:10 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

varadiferi írta:
Először is új fiúként üdvözlöm a fórumozókat. Magam csak nagyon amatőr szinten játszom, előképzettség és időhiány okán, de szeretenék mind jobb furulyákat készíteni. Nekem is van 1-2 "bóti" hangszerem, köztük Bán Gyurka remekeiből is. Ezekkel kellő szakértelem és géppark híján nem versenyezhetek. Magam bodzafát használok, mégpedig általában eleve elszáradt példányokat keresek. Most volt pl. nálunk egy nagy bodzásban komoly irtás, az elhullott darabok között nagyon jókat találtam.
Szerintem bár látszólag bonyolultabb, valójában mégis egyszerűbb a négyszögletes szélhasítót megfaragni: az szinte biztos, hogy szólni fog. Boróka helyett más gyantásabb fenyődarab is jó lehet dugónak, hiszen a lakk / olaj valamennyire amúgy is impregnál. A keményfa azért megfontolandó, mert az ugyanakkor nedvességváltozásra nagyobbat tágul, mint a puhafa, mivel sűrűbb. A dugó nekem eszterga nélkül sem szokott nagy nehézséget okozni: bicskával kb. kerekre faragom, bal kezembe durva smirglit veszek, jobbal forgatom benne a fát, időnként ellenőrzöm, és faragok még rajta, hogy ne legyen kúpos. Mindig hosszabbat csinálok, mint amekkora kell, aztán beledugva tologatom, melyik pozícióban szól a legjobban. Ezután körfűrésszel lenyesem a fölösleget. (A cső végét is 1-2 mm-el hosszabban tartom emiatt.) Nem kell nagyon megijedni, ha elsőre nem szól tökéletesen, a csiszolástól, olajozástól, sőt, szerintem még a díszítéstől is napról-napra javul a hangja Nagyon boldog Ja még egy megfigyelés: a szélhasító nyílás inkább széles, alacsony legyen, mit fordítva! Esetleg tágítani még mindig lehet, de ha túl magas, biztosan "szelesen" fog szólni a hangszer.

Üdv Feri!

Végre egy bodzás ember! Te a bütyköket rajtahagyod? Mert én igen, jól mutat.

Hogyan fúrod végig? Kézifúró vagy gépi?

Hogyan faragod (véknyítod) kívül a bodzát? Bicskával, vagy gyaluval?

Díszítést raksz rá? Mivel és milyet és hogyan? Nagyon boldog

Mivel kezeled a fát? Olaj, viasz, lakk?

Na most jól elárasztottalak kérdésekkel, bocs. Megijedt

Dugókészítésben elől jársz, mivel neked sikerült kézzel is, grautla...

Én acéllapot fogok használni, 6-30 mm-ig lesznek rajta lyukak, a dugónakvalót gumikalapáccsal átverem a lapon és az acél lefaragja szépen a széleit hengeresre. Egyre kisebb lyukakon fogom átütni míg el nem éri a kívánt méretet. Van itt visszább egy videó abban benne van.

Jó furulyakészítést kívánok télire! Én is decemberben állok neki mert sok bodzám fekszik a szárítóban. Talán a csipkerózsám is jó lesz már...

Szóval üdv itt a fórumon!

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 1. 19:43 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Én is örülök a találkozásnak - a blogodba már régebben belefutottam, de most adódott alkalmam és kedvem írni is. No meg most sikerült egy nagyon jó tilinkóm!
Én a bütyköt nem hagyom rajta, igazság szerint úgy tudom, hogy akusztikailag a legjobb, ha eleve nincs is bütyök. De lehet, hogy ebben nincs igazam, azt mindenesetre nem tapasztaltam, hogy a bötykök lefaragása miatt könnyebben repedne, vagy bármi ilyesmi. Szerintem a lefaragott bütyök nyomán kirajzolódó kerek minta is nagyon szép Boldog
Olvastam a kézifúrós ügyeidről, és nagyon tetszett, főleg, mert erdélyi, szükülő lyukú furulyát csak így lehet csinálni. Ezzel szemben én a következőképp járok el:
van egy 2000 forintos tescós "munkaasztalom", ami nyilván rémes ócskaság, viszont megvan az a jó tulajdonsága, hogy kb. 70 cm hosszan végig be lehet vele szorítani egy ágat. Finoman kezelve még ki is egyenesíti, ami nem hátrány.
Ilyen egészen hosszú BETONHOZ való fúrószáraim vannak, ha két irányból is fúrok, 80-90 centis ággal is elboldogulok. Először 8 milliméteressel fúrom ki a puha belet, majd 10-esssel, 12-essel, 14-essel, és esetleg a végén még 16-ossal is végigmegyek. Mondanom sem kell, hogy nagyon óvatosnak kell lenni, kb. fél centinként megállok, és eltávolítom a forgácsot, különben szétrepeszti a fát.
Ez így nyilván elég furán hangzik, de az a helyzet, hogy a fafúrókkal befürödtem, ugyanis azok olyan szépen fúrnak, hogy kb. 1 másodperc alatt az ág oldalán jönnek ki. A betonfúró tompa, nem képes saját járatot vájni, inkább csak követi a furatot, és koptatja a szélét.
Igyekszem úgy választani az ágat, hogy a kívánt furat elkészítése után már elég vékony legyen a furulya fala, a gyalu nekem az ágak enyhe görbesége miatt nem vált be. (Talán azokkal az icike-picike kézi gyalukkal lehetne valamit kezdeni - de olyanom nincs.) Az viszont előfordul, hogy egy kicsi rezgőcsiszolót 100-as papírral, fejjel lefelé befogatok az említett munkaasztalba, és azzal egyengetem, s kissé vékonyítom is az ágat. Utána papírokkal és szivacsokkal csiszolgatom. Nekem nagyon tetszik, ha elefántcsont-sima.
Ez már a díszítéssel is összefügg, ami nekem a kedvencem: bevallom, a spanyolozással próbálkozom jó ideje. Ha valaki nem tudja, mi az: karcolt vagy vésett (de inkább karcolt) mintába forró késheggyel színes viaszokat dörzsölni, majd az egészet síkba csiszolni. Elvileg szarun és keményfán működik a dolog legszebben, de azért a bodzán is lehet eredményeket elérni, én legalábbis egyre bizakodóbb vagyok. Ha sok időm volna, biztos, hogy az ónöntéssel is megpróbálkoznék.
Felületkezelés: az tuti, hogy mint minden hangszernél, itt is sokat számít a "lakk" - a hangzás tekintetében is! Én elég sok mindent kipróbáltam, és szinte semmivel nem fürödtem még be. Nagyon jók (és drágák) a Biopin termékei, nekem padlófelújításból maradt valamenyi, különösen a keményolajjal szerettem dolgozni, de az elfogyott. A keményviasz is nagyon vagány, de az irtó lassan szárad. Viszont valóban nagyon kemény:)
Most legutóbb dammárlakk, lakkbenzin és művész-lenolaj ötletszerű arányú keverékével dolgoztam, és nagyon tetszik ez is. Egy biztos: érdemes a kínaiak módszerét követni: nagyon vékony réteg bevonat - teljes száradás - finom csiszolás - újabb vékony réteg - száradás - újabb csiszolás - stb. a végtelenségig. Én most háromig talán elmegyek. A gumikalapácsos történet elég durvának hangzik, sok sikert hozzá! Nagyon boldog

Ja, és az én vágyam: a tilinkóim már nagyon jók, csak öt lyuk kéne rá, s ott lenne a kaval... Da hova fúrjam én azt az öt lyukat??? Van egy "bolti" kavalom, de az nem szól szépen, nem merem lemásolni. Meg a furata is túl nagy, én 14mm-eset szeretnék, az a magas hangoknál szebben szól. A végső cél pedig a szent hangszerek közül is (talán) a legcsodálatosabb: a hosszúfurulya...
varadiferi
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 1. 19:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Még egy dolog, komolyabb kipróbálásra vár: valószínűleg a legszebb sima felületet úgy érhetjük el, ha a finom csiszolás után nedves szivaccsal végigtörölgetjük, s ha megszáradt, újra csiszoljuk, s ezt néhányszor megismételjük. Legközelebb végicsinálom én is.
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 19. 13:28 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tegnap szedtem jó kis magyaró fát, meg bozzát ^^ Itt van az ősz, itt van újra, Hergel engem faszedő körútra, Hogy tavasszal a nép, az én furulyám fújja.
Zemann
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 20. 07:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

seclusion írta:
Tegnap szedtem jó kis magyaró fát, meg bozzát ^^ Itt van az ősz, itt van újra, Hergel engem faszedő körútra, Hogy tavasszal a nép, az én furulyám fújja.

Szép volt!!

Nagyon boldog

Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2020 furulya.hu