furulya.hu

Furulyás fórum

"Miért épp furulyás vagy?" Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Július 22. 22:12 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Eredetileg tubáztam (a szekszárdi fúvószenekarban), majd az egyetemi évek alatt kürtöltem (műegyetemi szimfonikusok). Eközben hozzájutottam egy barokk fogású alt fafurulyához (noname keletnémet), és elkezdtem gyakorolni, teljesen autodidakta módon.
A reneszánsz zene már régebben is tetszett, a Camerata Hungarica felvételeit már gyerekként is élveztem.
Az egyetem kijártával visszatértem Szekszárdra, ahol a furulyás téma aludt egy ideig, viszont közben a Szekszárdi Madrigálkórusban énekeltem, ahol a reneszánsz és barokk zenével való kapcsolatom tovább mélyült, és megismerkedtem hasonló zenei érdeklődésű emberekkel.
2000-ben egy régizene-találkozón vettem részt furulyásként, ahol újabb ismeretségek kötődtek, majd megalakítottuk az Ungaresca Consortot, ahol azóta is furulyázom. Jelenleg egy Yamaha műanyag készletem van sopraninótól basszusig, de szeretnék jobbfajta fafurulyákat.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Július 22. 22:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

evafurulya írta:
Mindig is nagy szerepet játszott az életemben a zene! Három évet voltam tenor citerás, majd abba hagytam, s két évig kerestem a számomra legmegfelelőbb hangszert! Gondoltam a gitárra, zongorára és a furulyára, de még a pánsíp is megfordult a fejemben! Most szeptemberben a Szekszárdi szüreti napokon, ott volt Bán György furulya készítő és elvarázsolt a játéka! Akkor tudtam, hogy nekem is furulyásnak kel lennem! Más nap meg is vettem azt a furulyát, amibe azonnal beleszerettem! Egy Német C Szopranisszímó! Nagyon boldog Egy nap még lehet, sőt biztos, hogy egy másik hangszeren is fogok játszani! zongora biztos hogy megfogok tanulni és valószínű, hogy a gitárt is! Na, de még is akkor is a furulya lesz a kedvencem! Boldog

Akkor én is találkoztam Bán Györggyel, annyira sikerült vele elbeszélgetni és elfurulyázgatni, hogy a végén megajándékozott egy mandulafa sopranino furulyával.

Kedves evafurulya: Nem lenne-e kedved megismerkedni velünk?
http://www.terrasoft.hu/kultura/consort/
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
TomNewman
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 11. 01:29 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szép Hajnalt!
Jó olvasni, hogy rengeteg ember már apró gyermekként alkalmat kapott a hangszeres zenére.
A Mi gyermekeinknek mi is szeretnénk ezt a lehetőséget megadni.
A magam részéről a ZENÉVEL olyan 14-15 évesen találkoztam közelebbről. Nyolcadikban azért jártam el hittanra, mert a tanárbácsi gitározott a srácoknak, és jókat énekeltek (persze főként spirituálékat).
Aztán, mivel ez a zene-dolog nagyon birizgált, kértem, tanítson meg gitározni is.
Vagy 3 akkordot, talán négyet is sikerült a tanév alatt elsajátítani a heti alkalommal, amikor találkozhattam a tanárúr gitárjával.
Aztán, tanév végén egyik iskolatársam egy kis szintetizátor-félét hozott... kis lámpák segítették a billentyűk felett a tanulást. Akkor beleszerettem a "könnyen jövő sikerélménybe". középiskolában már szintetizátorozni tanulgattam.. többnyire autodidakta módon, na meg a felsőbb osztályos gimnazisták segítségével.
Teszem hozzá, hogy az öt vonal közé rajzolt igazi kottáról azt se tudtam, mi az egész hang, mi a fél hang, mi a negyed, és melyik "ábécés" hang merre keresendő. Mondjuk úgy, általános iskolában, felső tagozatban ez kimaradt.
Így elég nehéz volt új műveket megtanulni. a hallásom se valami zenei kifinomultságú...
Aztán mikor már dolgoztam, és felnőttként éltem, a billentyűzés megmaradt, lett saját hangszerem, és egy öregek otthonába jártam "muzsikálni", az ottani színjátszókörrel, az ő szerepléseiket tettem egy színnel gazdagabbá. mikor életem nagy szerelmével megismerkedtem, kiderült, ő Blockflötézik, ráadásul egy elismert zenekarban (LAURUM BLOCKFLÖTE Együttes ÓZD).
23 évesen vettem először furulyát a kezembe. Azonnal beleszerettem.
Természetesen addigra már tudtam olvasni a kottát (nagyjából eligazodtam a G-kulcsos kottákban, és néhány harmóniát is ismertem a szintetizátorozásból).
Azonnal meg akartam tanulni furulyázni. nem ment azonnal, de igyekeztünk. Szerelmem nagy segítségemre volt ebben, sőt, kaptam tőle egy aulos barokkkos szopránt. Majd egy másikat. Utóbbi szakasztott olyan, amilyet a zenekaru(n)k is használ.
Ő a zenekarban basszusfurulyán játszik, így már a kezdetektől megvolt a lehetőségünk a több szólamú gyakorlásra. Olyat is csináltunk, hogy mikor mentem az otthonba, jött velem.. és én billentyűztem, ő fújt mellettem.. csodás évek voltak.
Ő azóta is oszlopos tagja a zenekarnak. Én is megtanultam mellette (persze csak AMATŐR módon és szinten) a basszusozást, kipróbálhattam az altot és a csapatnak hála a Tenor furulyát is.
Mostanában, mióta a gyermekeink is képesek megfogni a furulyát, ebbe az irányba próbáljuk terelni az érdeklődésüket.. amiben a zenekar, és egy-két zenetanár szerencsére segítségünkre van.
A csapaton keresztül én is megismerkedhettem Czidra művészúr muzsikájával, majd az ő halála után Kállai Gábor és együttese zenéjével, és csak csodálni tudom, hogy eme egyszerűen is használható, látszólag "kis" hangszerben mekkora lehetőségek vannak, mennyiféle hangot ki tudnak belőle hozni azok, akik tényleg értenek hozzá!
Egy-egy próbára elmenni úgy, hogy már a gyakorolt darabokat többé-kevésbé ismerem, hatalmas élmény. Csak hallgatni is. HA meg hangszert is foghatok a kezembe, és fújhatom..... az leírhatatlan. Szerintem Ti úgyis tudjátok, miről beszélek. Jó közétek tartozni, köszönöm, hogy itt lehetek.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 11. 10:41 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

TomNewman írta:
... kiderült, ő Blockflötézik, ráadásul egy elismert zenekarban (LAURUM BLOCKFLÖTE Együttes ÓZD).

Meglepve olvasom, hogy ez az együttes már húsz éves.
Magam is ózdi gyerek vagyok eredetileg, de mostanában ritkán járok arra, és nem is tudtam az együttesről.
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 11. 18:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

TomNewman írta:
Szerintem Ti úgyis tudjátok, miről beszélek.

Egyre jobban, ahogy hallgatom a Laurum felvételeit. Ügyik vagytok.
Weblapja nincs az együttesnek? Csinálhatnál, ha tényleg nincs.
Vagy ha van, akkor ide írhatnád a linkjét.
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 11. 19:07 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Petyus írta:
... ahogy hallgatom a Laurum felvételeit ...

... néha meglepődök. Főleg az általam is ismert és játszott daraboknál, amelyeknek ismerem a hiteles eredetijét. Ezek ugyanis fel vannak dolgozva, meg vannak hangszerelve több furulyára, éspedig nagyon jól.
Némelyik eredetileg is 4 furulyaszólam volt, mint pl. a Pierre Phalése féle gyűjtemény darabjai, ezek nem okoztak meglepetést. De pl. a Kájoni kódex choreáiból csak 2 szólam volt az eredeti forrásban, nálatok viszont több szól, de korrekten, a stílusnak megfelelően.
Ki csinálta a hangszerelést?
TomNewman
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 11. 20:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv. Örülök, hogy tetszik. nézem, mely topic lenne korrekt a válaszadáshoz...

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 12. 14:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra. Nagyon boldog
24 éves vagyok, de még sajnos nem volt alkalmam közelebbi kapcsolatba kerülni a zenéléssel, csak annak hallgatásával, de ilyen formában nagyon-nagyon szeretem.
Ma megvettem életem első hangszerét, egy szoprán furulyát. Boldog
Nem tudom, meddig fogok eljutni a tanulás során, de remélem, egy jó amatőr szintet sikerül elérnem.
Hogy miért éppen furulya?
Mert olcsó, kedves, mobil, valamint számomra szempont volt, hogy rövid időn belül kapjak visszajelzést arról, hogy jól haladok-e.
Remélem, sikerül megtanulnom játszani rajta.
Most egy picit ismét gyereknek érzem magam, és nagyon lelkes vagyok. Nagyon boldog

Minden jót,
Ágota
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 17. 09:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ágota írta:
... Remélem, sikerül megtanulnom játszani rajta.
Most egy picit ismét gyereknek érzem magam, és nagyon lelkes vagyok. Nagyon boldog

Üdv a fedélzeten!
Javaslom kezdetnek Bali János furulyaiskoláját.
Egy kis beharangozó:
http://www.terrasoft.hu/kultura/kaboca/bali/
Zizi
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 17. 11:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

szip...De jó nektek!
Petyus, nagyon köszi a Bali féle iskolának a linkjét.
Tanulságos!
Ágota én is így vagyok...viszont nagyon nehéz egyedül. Tehát az a dolog, hogy van a családban más is, aki zenél HIHETETLEN segítség, és öröm.
Szóval egyedül azért nehéz, mert "öreg"-ek vagyunk...és amikor látom a kiskamasz fiúkat összefogva hárman régizenét játszani,...nagyon örvendek, hogy milyen ügyesek, meg sárgulok Boldog hogy hát bion-bion nem vagyunk egy csapatban.
Nem tudásra értem, hanem életkorra.
Legalábbis nálam így van, remek a tanárom, meg is dícsér (ha úgy sikerül), jó gyakorolni....de sehol senki.
Összezavart ...így szóló kottákat keresek.
Na, éljünk mi! Valahogy csak sikerül, kinek hogy, melyiünknek hol...stb.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Ágota
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 17. 18:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Petyus!
Köszönöm a linket. Nagyon hasznos, és támpontot ad a kezdetekhez. Mindemellett azt hiszem, szükségem lesz tanári segítségre is. Boldog

Zizi! Csak szorgalmasan gyakoroljunk és a folytatás jön magától... Boldog

Minden jót! És sikereket mindenkinek!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 18. 07:58 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Zizi írta:
...és amikor látom a kiskamasz fiúkat összefogva hárman régizenét játszani,...nagyon örvendek, ...

Annak én is örvendenék, de mifelénk ilyet nem látok. Bánatos
Kottákat itt is böngészhetsz a lap alja felé, majd még teszek fel néhányat:
[link]http://www.terrasoft.hu/kultura/consort/musor.htm[/link]
SingSing
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 19. 18:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok,
Nekem lenne mondanivalóm is, kérdésem is, csak nem tudom a technikáját itt, ezen a fórumon.
Hogyan tudok a "Furulyás fórum" egy-egy témakőrhöz hozzászólni?
Regisztrált tag vagyok, s jelenleg bejelentkezve.
Köszi a segítséget.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 19. 18:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

OK, most már bejött a megoldás, csak szokatlan egy kicsit.
Köszi.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 19. 19:17 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kedves furulyások!
Műszaki ember létemre már több mint két évtizede "nem műszaki" témák tanításával foglalkozom, angolt, jógát és aikidot tanítok.
6-14 éves korom között zongorázni tanultam, azután "elvitt" a Sors az ezotéria, a keleti filozófiák lélekgyógyító hatásainak irányába, melybe beletartozik a zene is.
Mi a zene? Nem akarok itt hosszasan filozofálni, így röviden: a zene az emberi aura/(lélek?) olyan rétegeit érinti meg (legtöbbször) pozitív irányban, mely olyan gyógyító hatással van, amely hatást SEMMI EGYÉBBEL nem tudunk elérni.
Miért éppen furulyás vagyok? AZ EGYSZERŰSÉGE MIATT. Az egyik legegyszerűbb, mégis mindent kifejező HANGSZER. Emlékszem, 14 évesen arra törekedtem, hogy minél dúsabb harmóniákat üssek le a zongorán, úgy éreztem annál nagyobb hatása van. Később, "benőve a fejem lágya", rájöttem, hogy ZENE CSAK EGY VAN. AMI A SZÍVHEZ SZÓL. AMI ÁTVISZ EGY MÁSIK DIMENZIÓBA, AMELY "FELEMEL". Itt elindultam a minimalizálás felé és kikötöttem a furulyánál, mint minden szempontpól a legemberibb hangszernél. (hogy miért a legemberibb, erről később) Ehhez még hozzájött valami!
Oktatásom folyamán mindig igyekeztem a hátrányos helyzetű emberekre, fiatalokra több figyelmet fordítani, mert nekik több kell.
Kb. 15 éve kezdtem el autista fiatalokkal foglalkozni jóga vonalon. Ennek során ugrott be, hogy megpróbálom az aktív zenélést náluk. Mivel kezdhettem? Furulya. NAGYON BEJÖTT!
Sok-sok szálon kötődöm a furulyához, legközelebb leírom a többit, most nem akarlak már untatni titeket a hosszú hozzászólásommal.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 20. 01:03 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia, Sing-Sing!
Engem érdekel a többi része is a történetnek.
Ha úgy érzed, nem kapcsolódik annyira a fórum témájához, akkor privát e-mailben is várom...

Ez a Keleti Okosság téma amúgy is felkeltette az érdeklődésem. De arról tényleg majd privátban!
Itt inkább a furulya a téma.

Ahogy előttem is mondotta valaki: "Üdv a fedélzeten!"

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 20. 23:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

TomNewman írta:
Szia, Sing-Sing!
Engem érdekel a többi része is a történetnek.
Ha úgy érzed, nem kapcsolódik annyira a fórum témájához, akkor privát e-mailben is várom...

Ez a Keleti Okosság téma amúgy is felkeltette az érdeklődésem. De arról tényleg majd privátban!
Itt inkább a furulya a téma.

Ahogy előttem is mondotta valaki: "Üdv a fedélzeten!"

---------------------------------------------------------------------------
Szia TN,
Teljesen igazad van, lehet, hogy egy nagy témába kaptam bele itt, a furulya kedvelők fórumán.
Ami a - téged idézve - Keleti Okosságot illeti, az lehengerel - jó értelemben - mindenkit.
Engem is sikerült megfognia.
Ami ezen topikot illeti: a zene (többek között a mantrák) a keleti gondolkodás elhivatottságát jelenti A HANGOK MELLETT. Ők mindenhez tisztelettel nyúlnak. A HANG-hoz is. Tanításu(n)k szerint a hangok éppen olyan auraharmonizáló eszközök, mint minden egyéb hasonló célt szolgáló eszköz.
A furulya. Mitől van hangja a furulyának? Attól, hogy levegőt fújsz bele, és a levegő, a chí, életenergia, sőt, maga az élet.
Hogyan változtatsz frekvenciát? Újjaid mozgásával.
Mi van közelebb egy emberhez, mint a lélegzete és az újjai?
Mit tesz egy csecsemő? Felsír (fellélegzik) és órákon/napokon belül megtalálja az újjait és a szájába veszi. ÍGY INDUL AZ EMBER A NAGY ÚTRA: EZEN FÖLDI ÉLETE GÖRÖNGYÖS ÖSVÉNYÉRE.
Nekem (szerintem tudat alatt sokaknak) a furulya ezt az ősi érzést adja.
Semmi más, csak a levegő és én. A LEVEGŐ ÉS ÉN.
Milyen szép kép! Örömet szerzek a hallgatóimnak, a levegő és én. Már ennek a tudata is felemelő.
Így gondolkodom én a furulyáról és még ezer gondolatom van ezzel kapcsolatban, de a fórum jellegét és kereteit figyelembe véve most ennyit írok.
Szívesen folytatom, ha valakit több is érdekel ÖNMAGÁRÓL, AZ EMBERRŐL.
Azt kívánom, hogy mindig legyen annyi "plusz" lélegzetetek, hogy néhány hangot, egy dallamocskát meg tudjatok szólaltatni a hangszereteken mások gyönyörűségére. Akkor nagy baj nem lehet...

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 21. 00:08 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kérdésre fűzöm hozzá:
Fúvós hangszerről beszélünk.
Milyen érdekes, hogy az emberek a "sima légzéssel" is bajban vannak.
A "légzés tudománya", a pranajama, a keleti népeknél már évezredek óta az alapműveltséghez tartozik.
Itt, a "felvilágosult" Európában ez nem így van - nagyon finom voltam.
Mi kellene, hogy az alapjait képezze egy ember tudásbázisának?
Az, hogy mit együnk, hogyan lélegezzünk és hogyan relaxáljunk!!!!!
Aki a fenti három dologgal tisztában van, az fel van vértezve gyakorlatilag az élet minden kihívására. Akinek van füle, hallja.
A jóga azt jelenti "egyesülés az egyetemessel" - talán ez a legjobb megközelítés.
Amikor te a kis hangszereddel - minden figyelmedet oda irányítva - furulyázol, akkor egyesülsz az egyetemessel - nagyon komoly fokban. Neked ez valószínűleg nem tűnik fel, de ez MEGTÖRTÉNIK.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 21. 21:51 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

"Egy homokszemben lásd meg a világot,
Egy vadvirágban a fénylő eget,
Egy órában az örökkévalóságot,
S tartsd tenyeredben a végtelent!" (J. Silva Agykontroll c. könyvéből)
Miért hozom ezt ide? Szerintem tisztázni tudom magam...Boldog
Harminc éve kezdtem a Rádzsa-jógával foglalkozni. A jóga ezen ága óriási mentális területet ölel fel. Kb. 20 évvel ezelőtt találkoztam az Agykontrollal, s felismertem, hogy az AK tökéletesen magában foglalja a Rádzsa-jóga lényegét, eszenciáját: a mentális energia jelentőségét.
MIKÉNT A RÁDZSA-JÓGÁBAN BENNE VAN AZ AGYKONTROLL (MINT AZ RJ LÉNYEGE: A GONDOLAT ENERGIÁJA),
ÚGY AZ ORGONÁBAN BENNE VAN A FURULYA (MINT AZ ORGONA LÉNYEGE: A HANG/ZENE ENERGIÁJA).
Én ezt a képet és összevetést elfogadom a magam számára, és azért írtam le, hogy erősítsem: minden egyszerű dolgokból épül fel!
Ezen egyszerűség egyik képviselője a furulya a zene területén.
Hű, talán nagyon elszaladtam a filozófia területére - remélem azért egy pici gondolatébresztésnek megtette.
Köszi a figyelmeteket.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2009. Augusztus 22. 00:40 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hát, ez nem egy pörgős topic...
Azt hittem, hogy beszélgetős, de nem olyan fajta.
Semmi gond, rossz helyen akartam beszélgetni.
Tényleg minden furulyást tisztelek és imádom az elhívatottságukat.

Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu