furulya.hu

Furulyás fórum

Furulya befújása Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
Erika
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2013. Február 17. 17:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Adott egy jó minőségű szoprán furulya, Küng márkájú, de sajnos befújáskor valamit elhibáztam, mert nem szól olyan szépen, mint a lányomé. Lehet ezen segíteni? Nincs olyan, hogy újra elkezdem befújni? Nagyon reménykedem benne, hogy van megoldás. Drága is volt, és tudom, hogy mire képes egy ilyen hangszer. Bánatos
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 8. 08:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Nekem is a befújással kapcsolatos a kérdésem, a tapasztaltabbak válaszát várom.
Rendeltem egy Möllenhauer műanyag szopránfurulyát. Szuper hangja van, ezzel nincs gond. De ahogy skálázok rajta, az E és F feltűnően magasak, főleg az F, már inkább fisz...
Oboista voltam, tudom, hogy a hangszer következetes intonációval is hangolható valamennyit, de nem tudom, igaz-e ez a műanyag hangszerekre is.
Szóval a kérdésem: ez hangszerhiba, visszaküldjem-e, és küldessek egy másikat (még bőven garanciális), vagy hagyjak még időt neki, mert a befújással tisztulhat? Vagy mindegyiknek vannak ilyen hibái, és meg kell rajta szokni ezt az intonációt?
Köszi a választ előre is, és a befogadást a fórumba Boldog
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 8. 20:08 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok, jó estét!

kreny32;

én nem igazán értek a műanyag furulyákhoz, de a logika nekem azt súgja, hogy ezeknél valószínűleg nem olyan kardinális dolog a befújás, mint a fából készült hangszereknél.

Talán érdemes megnézned az alábbi cikket is:
http://furulya.hu/muanyag_furulya/

(ha már ismered, hát elnézésedet kérem...)

Mindenesetre bennem az a tény, hogy a fenti írás nem szól a befújásról - míg a hasonló, de fafurulyával foglalkozó cikk igen - azt az érzést erősíti, hogy műanyag furulya esetében ettől a mozzanattól nem igazán lehet jelentős hangminőség-javulást remélni.

Bízom benne, hogy a nálam hozzáértőbbek majd kiegészítenek/javítanak, ha butaságot írtam volna...

Mindenesetre jó zenélést kívánok!

kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 10. 11:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kedves Sípműhely, köszi a választ.

Azt szűröm le belőle, amit én is sejtettem, hogy jobban járok, ha visszaküldöm...
Szívesen zenélnék, de iszonyú hamis az F, tényleg nem lehet így csinálni semmit, féllukazni kell az E-vel, tehát mindent szépen begyakorlok úgy, hogy nem is úgy kellene fogni.

Pedig én azt gondoltam, ez a Mollenhauer egy megbízható márka...

üdv, kreny
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 10. 15:49 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

kreny32 írta:
... ahogy skálázok rajta, az E és F feltűnően magasak, főleg az F, már inkább fisz...

Milyen fogásrendszerű a hangszer, és hogyan fogod a kérdéses hangokat?
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 10. 19:40 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

barokk rendszerű, és direkt megnéztem a fogástáblázatban, hüvelyk lyuk és a felső négy.

közben észrevettem, hogy van a fogástáblázatban van még egy változat az F-re: a felső három, és az alsó három. ha így fogom, akkor már jó.

ettől függetlenül azért jónak kellene lennie az első variációnak is, nem? elképzelhető, hogy nem jól fúrták ki az F lyukat? (vagy hogy nevezik, a negyedikre gondolok felülről)
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 10. 22:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

ha az alapskála negyedik hangja bő kvartra van a tonikától, az tudtommal semmiféle hangolású blockflöténél nem normális. A "dó-ré-mi-fi-szó" - skála (már bocsánat) a tilinkó jellegzetessége... Boldog

Idézet:

ettől függetlenül azért jónak kellene lennie az első variációnak is, nem?

kreny32;
Az "f"-nek egy szopránfurulyán alapfogásban tisztának kéne lennie, mindenféle "villák" meg "féligbefödések" nélkül. Ezt elég biztosan ki merem jelenteni.

kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 11. 09:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

köszi sípműhely, én is ezt gyanítottam. vissza fogom küldeni.
köszönöm a véleményeket Boldog
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 12. 20:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Barokk rendszerű és alsó+felső néggyel akarod az F hangot?! De hát az a germán rendszerűn adja az F hangot! A barokk rendszerűn villafogás kéne, vagyis az alsó kettőt is hozzá kell fogni (csak a jobb kéz középső ujja marad felemelve).

Nem lehet, hogy a furulyának kutya baja, csak a barokk furulyához germán fogástáblázatot nézel?
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 12. 21:43 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

azt a táblázatot nézem, amit hozzá adtak, olyannyira, hogy a tokba volt belehajtogatva. a gyártó mondjuk német, lehet h részrehajlanak Boldog viccen kívül, mindjárt megnézem újra, milyen rendszerű. ha germán, akkor valamit én szúrtam a rendelésnél el, mert kifejezetten barokkot akartam venni, az alapján amiket itt a fórumban olvastam...
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 12. 22:02 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

http://www.woodbrass.com/en/recorders-schoolflutes-mollenhauer-swing-soprano-505-p9102.html
én már eléggé összezavarodtam, ha valaki megtenné, hogy linkel egy biztosan ehhez a hangszerhez való fogástáblázatot, azt nagyon megköszönném. Boldog
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 12. 22:28 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

http://recorder-fingerings.com/en/F.php?t=mMol.2Sw.1S.aBar
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 06:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Nézem a "hivatalos" Mollenhauer-fogástáblázatot ("Jé! Ilyen is van..."?), és bizony Árpádnak igaza lehet... Boldog Engem pl a "négy alsó" is megkavart - nem gondoltam az osztott hangnyílásokra...

Úgyhogy ez az a pillanat, amikor nyugodt szívvel kivonulhatok a terepről; tudván: a téma végül hozzáértő kezekbe került.

PS.: Persze az továbbra is kérdés, hogy miért mellékelnek a hangszerhez olyan fogástáblát, amely félreviszi a kedves vásárlót...

PS2: A keresztnevet kijavítottam; elnézést a figyelmetlenségemért...

A hozzászólást legutóbb sípműhely szerkesztette 2013. Május 13. 12:07-kor. [1]
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 07:02 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Most hogy mondod:
http://www.mollenhauer.com/index.php/en/recorders/fingering-charts#.UZCApaIqzDY

És itt a Barock oszlop, Sopran szekció, "Swing/Prima/Student/Canta" linkre kattintva:

http://www.mollenhauer.com/images/stories/PDF/Grifftabellen/S-B-DL_EL.pdf

Egyébként megnéztem egy papír fogástáblázatot ami az egyik Mollenhauer furulyámhoz van. Az speciel úgy van kialakítva, hogy mutatja az alt és a szoprán furulyán megszólaló hangot, valamint a germán és barokk fogást egymás mellett, a barokkot egy "+" jellel jelölve. Nem csodálkoznék, ha egy furulyával ismerkedő eltévedne rajta elsőre... Boldog
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 07:53 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

megnéztem mindent. tényleg nem a furulya a hamis, csak én vagyok ennyire kancsi, hogy rosszul értelmeztem a fogástáblázatot... Boldog
a fogástáblázat tényleg olyan, ahogy Árpád mondja, egyrészt az is összezavart, hogy hangonként egymás mellett van a kétféle fogás, másrészt az, hogy az alsó lyukat legfelül rajzolja, egyrészt ugyan logikus, de másrészt szintén könnyen bezavar...
köszönöm szépen a segítséget mindenkinek, kinyomtatok egy rendesen érthető táblázatot, és kezdem a gyakorlást Boldog

apropó, a furulya lyukaknak van valami egyértelmű elnevezésük? mármint ha meg akarom határozni, melyik lyukakat fogom le, akkor azt hogy tudom, hogy egyértelmű legyen? van valami egyezményes erre?
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 16:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Van több rendszer is, de egyik sem tökéletes. Így hát marad a kép, mint a fogástáblázatokban is.

A legegyszerűbb talán ez: 0 jelzi a hátsó lyukat, 1-től 7-ig a többit:
http://www.moeck.com/cms/index.php?id=194&L=1

Példa barokk szopránfurulyán:
a G: 0 123
az F: 0 1234 67

Ám valahogy a fél lyukat is jelölni kell. Szokták áthúzással, mint pl. Walter Van Hauwe furulyamódszertanában:
http://i44.tinypic.com/2z82u09.jpg

Ezzel csak annyi baj van, hogy számítógépen szórakozni kell azzal, hogy hogy lehet áthúzott számokat megjeleníteni.

Azoknál a furulyáknál, ahol az alsó két lyuk dupla, lehet őket 6a/6b-vel, ill. 7a/7b-vel jelölni, ahogy ebben a leírásban van:
http://www.dolmetsch.com/lesson0.htm

0 a hátsó lyuk. Ha nem szerepel, azt jelenti, nem kell lefogni, ha félig kell lefogni, akkor X áll helyette.
A többi lyuk szerepel, ha le van fogva, el kell hagyni, ha nem. (Áthúzással csak akkor kell jelölni, ha nincs teljesen lefogva, de az ritka.)

a G: 0 123, egy oktávval feljebb: X 123
az F: 0 1234 67, vagy F: 0 1234 6a6b7a7b??
a lenti C#: 0 1234567a talán

Látod, vagy túl bonyolult leírni, vagy nem egyértelmű... Egész biztos ezért nincs teljesen egyezményes jelzés.
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 16:13 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hmm, most hogy így nézegetem, ezen az oldalon hoz egy egész jó ötletet:
http://www.dolmetsch.com/fingerings.htm

/ fél
x lefogott
o nyitott

és szóközzel választja el a hátsó lyukat/bal/jobbkezet

pl. alsó C: x xxx xxxx
C#: x xxx xxx/
F: x xxx xoxx
felső G: / xxx oooo
kreny32
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 16:17 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

értem. ez az utolsó tényleg az összes közül a legjobb Boldog
igazából mindegyiknek megvan a maga kis logikája, csak a kottához szokott szemnek mind nagyon kacifántos. úgyhogy igyekszem eljutni minél hamarabb oda, hogy ne kelljen a fogástáblázat Boldog

köszi még egyszer a segítséget, megkíméltem magam egy oda-vissza szállíttatástól.
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 13. 20:30 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Nagyon szívesen.

Ha logikát is keresel a fogások közt, ez segíthet (fizika afficionados előnyben Kacsint ):
http://furulya.hu/furulya_mukodese/
Kuchkro01
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2016. Január 28. 11:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

hogy a hangszer következetes intonációval is hangolható valamennyit, de nem tudom,????

Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu