furulya.hu

Furulyás fórum

Elnémult furulya Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
sanyop
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2013. Március 14. 20:57 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

A kislányom ma kapott egy furulyát, márkát, ilyesmit nem tudok, fából készült, fa dobozféleségben van. Öt egyszerű luk van rajta, és alul két dupla. (Én is most vettem először a kezembe ilyet, bocs a szakszerűtlen fogalmazásért Boldog ) Szóval a helyzet az, hogy a lányom játszott vele, és most semmi hangja sincs. eldugulva nincs, a levegő átmegy rajta, ezt lehet hallani, de semmilyen más hangot előcsikarni nem lehet belőle. A lányom tőlem várja a javítást, de fogalmam sincs mit csináljak. Ha az alsó részt teljesen befogom, vagy leveszem, és a tenyeremmel lezárom a végét akkor szól, ha visszarakom csak a levegő megy át rajta. Mit kell ilyenkor csinálni? Vagy mehet a kukába?
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Április 14. 22:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

sanyop;

nem tudom, megoldódott-e a problémád azóta (remélem, igen, s én feleslegesen írok). Mindenesetre vannak ötleteim, de kérdéseim is mindenekelőtt. Íme:
- Tehát összesen hét lyuk van a hangszeren (öt szimpla, s két felezett-dupla), vagy alul is akad még egy a hüvelykujjnak? (Én erre tippelnék)
- Új termékről van szó? Vagy esetleg használt a hangszer?
- Eleinte végülis szólt? (Ha jól értettem, akkor igen) Történt vele időközben valami?
- A befúvónyílás vagy a szélhasító ablak tájékán biztos nincs semmi eldugulás/elszűkülés vagy nagyobb szennyeződés?
- A hangszer több részből áll, ugye? (Esetleg kettőből?) Ha igen, nem szökik a levegő a csapolás(ok)nál? (Ez esetben érdemes lenne cérnával bandázsolni-viaszolni)

Semmiképpen se kukázd, szerintem találunk megoldást!Boldog

sanyop
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2013. Április 17. 05:18 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Helló!

Tehát:
- alul is van lyuk, ahogy írtad, a végén is van egy;
- teljesen új termékről van szó
- eleinte nagyon is szólt, órákig nyúzták a gyerkőcök
- időközben nem történt semmi, bár azóta egy kicsit a teteje megrepedt, és könnyen kettéjön az egész (bár azt nem vettem észre, hogy az oldalán eresztene)
- nincs bedugulva sehol sem (az első tippem volt ezt megnézni, lévén gyerekeké...)
- igen, két részből áll
- azóta szól, egy kicsit, de eléggé hallani azt is, hogy a levegő fújódik kifelé, a furulya hangja nem tiszta
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Április 17. 07:04 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Jó reggelt!

sanyop;

eszerint egy szoprán blockflötéről van szó - és a probléma továbbra is fennáll... Bánatos Lássuk, mit tehetünk!

Idézet:
könnyen kettéjön az egész (bár azt nem vettem észre, hogy az oldalán eresztene)
- írtad.
Ilyenkor előfordulhat, hogy a furulyában lévő levegőoszlop "megszakad", s nehezen, vagy egyáltalán nem jön rezgésbe befúváskor - ehhez nem kell annyira eresztenie, hogy észre lehessen venni.

Én a helyedben átttekerném cérnával a nagyobbik rész csapját (ami a felső részbe illeszkedik) úgy, hogy szorosan üljön a helyén, de azért szétszedhető maradjon. Ha erre a linkre kattintasz:http://furulya.hu/fafurulya_karbantartasa/, egy idevágó cikket találsz az oldalról, hasznos lehet. (Ha ismered, elnézést kérek.)

Reméljük, ez segít. Ha nem, továbbgondoljuk - de egy hibalehetőséget már akkor is kizárhatunk... Sok sikert! Kacsint

seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Április 17. 09:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Repedés esetén szokták megerősíteni fémberakással, illetve a saját pásztorfurulyámat úgy javítottam ki, amikor a síprésznél megrepedt, hogy betekertem egy kb 1 mm-es zsinórral, azt pedig alaposan átkentem faragasztóval, hogy mindenütt teljesen átfedje, és annyira húztam meg a zsinórt, hogy tutira összeszorítsa a repedést. Azóta is üzemel a furulya. Boldog
Ha nem tudod elképzelni, akkor lefotózhatom.

Szilárd
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2013. Április 17. 12:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szép napot!

selclusion (üdv);

reméljük, hogy nem a légzsilipnél van a gond. Én sanyop soraiból
Idézet:
Ha az alsó részt teljesen befogom, vagy leveszem, és a tenyeremmel lezárom a végét akkor szól,
arra következtetek (illetve abban bízom), hogy talán csak a toldásnál túl laza az illeszkedés. Ha ugyanis a furulya "feje" a repedt (és azért nem szól), akkor azt a blockflöte sajátos alakja miatt nagyon körülményes lesz zsineggel betekerni... bár, ahogy írtad, faragasztóval azért ott is lehet bűvészkedni. De szóba jöhet a folyékony fa vagy a méhviasz is...

Inkább bizakodjunk, hogy egyszerűen szökik a hang az illesztésnél. Könyörög Aztán majd elválik... Boldog

juttt45
Vendég

HozzászólásElküldve: 2015. Március 30. 08:23 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ilyenkor előfordulhat, hogy a furulyában lévő levegőoszlop "megszakad", s nehezen, vagy egyáltalán nem jön rezgésbe befúváskor - ehhez nem kell annyira eresztenie, hogy észre lehessen venni. ???
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 30. 10:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Ööö.. ha jól érzékelem, ez némi magyarázatra szorul. Nagyon boldog

Szerintem ezt úgy értettem annakidején, hogy nem feltétlenül fog bármifajta hangot kiadni az a levegő, mely esetleg az illesztésnél távozik. De ez csak az egyik lehetőség volt; továbblépni akkor lehetne (vagy lehetett volna), ha - például bandázsolással - ezt az alternatívát kizártuk.

Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu