furulya.hu

Furulyás fórum

hatlyukú népi furulya Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 13. 22:07 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Semmilyen zenei képzettségem sincs, nem játszok hangszeren, igazából énekelni sem tudok. Viszont érdekel a történelem, és érdekelnek a magyar népi dolgok, népzene, ilyesmi...
Erről az oldalról érkeztem - mindenféle zenei képzettség nélkül - oda, hogy a napokban vettem magamnak egy hatlyukú népi pásztorfurulyát. Böngésztem a neten, de nem találtam semmi fogástáblázatot, csak blokfötéhez.
Szívesen fogadnék mindenféle segítséget, linkeket, elektronikus anyagokat, stb.
Előre is nagyon szépen köszönöm!

Üdv,
pogitomi
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Beghdadi Younes
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 16. 09:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

én azt ajánlanám neked hogy először tanuld meg az alapokat normális furulyán
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 16. 09:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

hm... de én egyrészt nem akarok blockflötézni, másrészt szerintem a blockflötén nehezebb játszani. Ez a hatlyukú népi furulya a világ egyik legegyszerübb hangszere (ezt hallottam meg persze már akinek - nem hiszem, hogy nekem Nagyon boldog ). Őseink, pásztoraink blockfötézni nem tudtak, nem is hallottak róla, furulyán viszont játszották népdalainkat. Másrészt nem akarok én eget verő magasságokat elérni, ahhoz tehetség is kellene, csak mintegy hobbiként szeretnék a hangszerrel megismerkedni.
balaba
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 16. 09:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A Hagyományok Házában, illetve a Mesterporta nevű boltban lehet kottákat, hanganyagot kapni népi furulyához, tájegységek szerint. Fogástáblázat sajnos nincs a kottákhoz mellékelve, de ezt zenészektől megkérdezheted (Ajánlom az Óbudai Népzenei Iskolát.) Akár táncházban is "leszólíthatsz" egy zenészt. Az elején különben is érdemes személyesen tanulni valakitől. Vannak technikai kérdések pl. a fúvással kapcsolatban, amiket nem lehet könyvből megtanulni, egy furulyás viszont meg tudja mutatni, el tudja magyarázni pillanatok alatt.
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 16. 10:04 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszi!
Persze, maximálisan igazad van, hogy szükséges az, hogy érdemes személyesen tanulni valakitől, csak gondoltam előtte ismerkedem kicsit a furulyával Boldog Az Óbudai Népzenei Iskola honlapját egyébként már nézegettem, viszont ott azt találtam hogy új növendékeket csak 18 éves korig fogadnak. De majd felkeresem őket, és érdeklődöm...
Beghdadi Younes
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 18. 16:04 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Bocs de ebben nagyon tévedsz hogy a blockflötén nehezebb játszani mivel Prehoffer Gábor is csak 5perc alatt tudott lejátszani egy skálát rajta és azt remélem tudod hogy fölül 4 juk van rajta alul 2 ami azt jelenti hogy mind a2 hüveljkujjadat kell használni
ézért továbbra is a blocflötét ajánlom.
balaba
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 19. 19:21 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Én 20 évesen jelentkeztem az Óbudaiba Juhász Zolihoz (igaz akkor már volt egy kis furulyás múltam) Személyesen érdemes érdeklődni, telefonon könnyebben visszautasítják az embert. Nagyon aranyos ott mindenki szerintem, örülnek az újaknak. Arra viszont számítani kell, hogy 22 év felett már jelentősen megnövekszik a tandíj...
Ha érdekel a klasszikus zene, persze, hogy érdemes blockflötén is tanulni, de fúvástechnikában teljesen eltér a népi furulyától. Én speciel fordítva csináltam, először kezdtem népi furulyával, aztán jött a blockflöte, mert az már régi vágyam volt.
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 21. 15:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Beghdadi Younes írta:
Bocs de ebben nagyon tévedsz hogy a blockflötén nehezebb játszani mivel Prehoffer Gábor is csak 5perc alatt tudott lejátszani egy skálát rajta és azt remélem tudod hogy fölül 4 juk van rajta alul 2 ami azt jelenti hogy mind a2 hüveljkujjadat kell használni
ézért továbbra is a blocflötét ajánlom.

Óóóó, hát mondtam én, hogy semmilyen zenei előképzettségem sincs, az is lehet, hogy bot fülü és teljesen alkalmatlan vagyok erre (könnyen lehet), azt csak valahonnan gondoltam, hogy könnyebb...
...öööö viszont nekem olyan népi furlyán van (és javítsatok ki, ha tévedek, de szerintem a legtöbb ilyen), amin hat lyuk van felül, alul egy sem, tehát a hüvelykujjaidat nem is használod..

Egybéként köszi, hogy vetted a fáradtságot és válaszoltán nekem!!!
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 21. 15:14 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

balaba írta:
Én 20 évesen jelentkeztem az Óbudaiba Juhász Zolihoz (igaz akkor már volt egy kis furulyás múltam) Személyesen érdemes érdeklődni, telefonon könnyebben visszautasítják az embert. Nagyon aranyos ott mindenki szerintem, örülnek az újaknak. Arra viszont számítani kell, hogy 22 év felett már jelentősen megnövekszik a tandíj...
Ha érdekel a klasszikus zene, persze, hogy érdemes blockflötén is tanulni, de fúvástechnikában teljesen eltér a népi furulyától. Én speciel fordítva csináltam, először kezdtem népi furulyával, aztán jött a blockflöte, mert az már régi vágyam volt.

Hát, én már 25 is elmúltam Boldog Mégis mennyi lehet a tandíj???
Eddig még csak e-mailt írtam (jelenleg Miskolcon vagyok, nem Budapesten), de amint tudom, személyesen fogok érdeklődni, köszi a választ!
Hát engem speciel jelenleg csak a népi furulya érdekel, más nem. Volt barátnőm fuvolista, tőle vettem asszem, hogy más a blockflöte, nem érdemes összehasonlítani, de nemtom...
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 21. 15:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Egyébként ez az EGYSZÓLAM-os Juhász Zoli? Boldog És személyesen ő tanított?
Bár gondolom, hogy rengeteg tanár van ott...
balaba
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2007. Augusztus 22. 17:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Igen, az "Egyszólamos" Juhász Zoli. Ajánlom egyébként figyelmedbe az Egyszólam tábort is, minden nyáron megrendezik.
Az Óbudai honlapján (www.nepzeneiskola.hu) rajta vannak a tandíjak, 22 év felett 18.000 egy félév (5-ös átlaggal, de ez általában mindenkinek sikerül). A tanárokat is meg lehet nézni a honlapon.
Sok sikert! : )
sniger
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Január 3. 19:02 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!!

Nem tudna valaki fogástáblázatot küldeni nekem, mer' kaptam egy hatlyukú népi furulyát ajándékba és nem tudok pár hangot rajta.
A segítséget előre is kösz....
Geri
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2009. Január 3. 22:12 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Helló!
Fogástáblázat nekem is jó volna, nincs...
korábban nekem azt mondták, hogy ilyen nem nagyon van, kérdezzek azt meg, aki már tud játszani a furulyán, mert különböző furulyák, különböző alaphangúak, más más fogás, népi, nem zeneművészeti, ilyesmi...
sniger
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Január 4. 12:03 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszi!
tibia
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2009. Január 5. 17:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Akinek az írására reagálok, sajnos elfelejtettem a nevét, itt írás közben meg nem látni... bocs, de milyen az a normális furulya? Létezik valamiféle standard, etalon, amihez képest a többi kevésbé értékes? A magyar népzenében a hatlyukú a normális, sőt ötlyukú is van... A középkori nyugat-európai zenében háromlyukút is használtak. A tilinkón egy lyuk sincs ( létezik viszont felhangrendszer, különböző fúváserősségek, melyek pótolják a "hiányzó" lyukakat.)

Az általad említett hatlyukú furulya ilyen lyuk-eloszlással (2+4) érdekes, még nem találkoztam ilyennel, feltételezem, hogy valamilyen délszláv furulya lehet.

Hatlyukú furulyához fogástáblázat található Balogh Sándor: Moldvai hangszeres népzene című könyvében.

Amúgy senki nem vádolhat népi furulya melletti elfogultsággal, mert blockflőte tanár vagyok.
Ody
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2009. Január 7. 09:23 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok,

természetesen van fogástáblázat népi furulyához is Nagyon boldog ...ha C hatlyuku furulyátok van , akkor a legmélyebb hang C amit az összes lyuk lefogásával lehet elérni és normál erővel kell fújni , az alsó lyukak sorbani felengedésével lehet a magsabb hangokat megszolaltatni
a C! -hez szintén minden lyukat le kell fogni csak erősebben kell belefújni, és vannak persze félátfedések meg villafogások is ehez célszerű könyvet venni....
paloc
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Január 8. 20:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

pogitomi írta:
Helló!
Fogástáblázat nekem is jó volna, nincs...
korábban nekem azt mondták, hogy ilyen nem nagyon van, kérdezzek azt meg, aki már tud játszani a furulyán, mert különböző furulyák, különböző alaphangúak, más más fogás, népi, nem zeneművészeti, ilyesmi...

Sziasztok! Én küldök szívesen hatlyukú furulyához fogástáblázatot, egyébként is most készülök feltenni a honlapomra is. Palóc népi furulyákat és flótákat (a fuvola népi megfelelője) készítek bodzafából, hagyományos kézi fúrással, díszítéssel. Pál Pista bácsitól tanultam a hagyományt, aki az utolsó még élő igazi dudás-furulyás pásztorember. A fogástáblázat az ő játéka alapján készült.

Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2009. Január 12. 08:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

én nagyon szépen megköszönöm!
e-mail: pogitomi[kukac]vipmail.hu
pogitomi
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2009. Január 12. 08:32 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

ja, megtaláltam a honlapodon is, köszi! Boldog
paloc
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Január 12. 12:05 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szívesen! Ez a fogástáblázat palóc hatlyukú népi furulyákra készült, a dallamokat általában a negyedik hangon szokták zárni. Ez a legtöbb hatlyukúra jó, aminek párhuzamos furata van, de a szűkülő furatúakra (pl. a moldvai) nem.

Tibia hozzászólására visszhangozva szerintem is normális a hatlyukú és a blockflöte is, vagyis az a normális, ha mindenki szereti a magáét, és tiszteli a másét is.
Érdekességként: a magyar népi furulyák közt is régtől fogva létezett - az általános hatlyukú mellett - ötlyukú, ahogy Tibia írta, de háromlyukú is! Az 1800-as évekből ismerünk ilyen példányokat, majdnem egy méteres hosszal (a honlapomon meghallgatható egy rekonstruált ilyen régi 98 cm-es 3 lyukú juhászfurulya hangja).
Olyanra, hogy fönt négy, lent kettő lyuk, nem emlékszem én sem a magyar népi furulyáink között.
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2014 furulya.hu