furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 24. 17:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Megmondom őszintén nem gondoltam volna hogy ilyen hangja lesz.
Mégegyszer gratula hozzá. Amúgy a dizájn is odabaszós Nagyon boldog
Olyan indusztriális békepipának tűnik Nagyon gonosz A barbároknak biztos bejönne. Amúgy meg azon gondolkozom hogy milenne ha megvenném tőled a 20milist. Hamár egyszer nem használod..És akkor vehetnél egy 14-est vagy amilyen kell. Mert én a 20-ast biztos hogy fogom használni. Laza
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 24. 19:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
Megmondom őszintén nem gondoltam volna hogy ilyen hangja lesz.
Mégegyszer gratula hozzá. Amúgy a dizájn is odabaszós Nagyon boldog
Olyan indusztriális békepipának tűnik Nagyon gonosz A barbároknak biztos bejönne. Amúgy meg azon gondolkozom hogy milenne ha megvenném tőled a 20milist. Hamár egyszer nem használod..És akkor vehetnél egy 14-est vagy amilyen kell. Mert én a 20-ast biztos hogy fogom használni. Laza

Megmondom én is őszintén, nem gondoltam hogy ilyen hangja lesz! Nevető

Az még semmi hogy a dizájn egy barbár vízipipának tűnik, de szerintem kis átalakítással nagyszerű vízipipa lenne belőle Nevető

hehe vagy átemelős (gravitációs) bong! Píííísz. Nevető

A fúrót tényleg eladnám, erre ráhibáztál. Írj privát üzenetet, ott megbeszéljük!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 24. 20:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Amúgy ezeknek a fúróknak mennyi az élettartamuk? 50 fúrás után pl mennyire kopott meg az éle? Kell élezni egyáltalán?
Jótállás van ezekre a cuccokra?

Észrevetted hogy pezseg itt az élet ahhoz képest hogy csak mi ketten fórumozunk? Laza Egyszerűen nem tudom elhinni hogy másokat nem érdekel ez a téma..
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 25. 11:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
Amúgy ezeknek a fúróknak mennyi az élettartamuk? 50 fúrás után pl mennyire kopott meg az éle? Kell élezni egyáltalán?
Jótállás van ezekre a cuccokra?

Észrevetted hogy pezseg itt az élet ahhoz képest hogy csak mi ketten fórumozunk? Laza Egyszerűen nem tudom elhinni hogy másokat nem érdekel ez a téma..

A fúrók élettartama? Gőzöm sincs. Szerintem élezés nélkül rendszeres használat mellet 6-7 év alatt nem fog elkopni. Nagyon kemény acélból van a fúró, talán ha leesik akkor lehet baja, esetleg elpattan valami rajta.

Idáig ugyanolyan éles mint új korában. Valójában nem látszik rajta hogy egyáltalán használva volt!

A fúrásnál az első 10 betekerés nehéz amíg el nem tűnik a fej a fában, utána úgy vágja mint kés a vajat.

Hát az élet itt tényleg pezseg, ha így megy tovább ez lesz a leghosszab topik. Megijedt

Nyíl És még a kész furulyák utómunkálatait nem is tárgyaltuk meg!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 30. 19:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Fa furulya utómunkálatai.

Amint készen vannak a furulya részei és azok összeépítésre kerülnek megcsináltuk a furulya 50%-át. A síprész rendben van, a hanglyukak a helyükön vannak. Mondhatjuk azt, hogy kész van...

Itt jön képbe az utókezelés. A kész furulyát fürdessük olajban hogy megszívja magát és zsírossá váljon.

És ennyi, kész a furulya....

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Augusztus 13. 16:58-kor. [1]
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 5. 11:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A lenolaj egy idő után kikristályosodik. Meg is kaful sajna Bánatos. Úgyértem a fa színe..pedig milyen szép mikor frissen van olajozva..Amúgy elméletileg a fafurulyákat álandóan olajozgatni kell bizonyos időközönként. Valahol azt is olvastam hogy erre a lenolaj nemigazán alkalmas mert a furulya belsejében csomósodik meg mindenféle csúnya dolog történik vele. Meghogy nem mindenhol szabad olajozni. Megijedt Egy egy-két napos áztatás után mértnem mindegy?
Amúgy a fujarával kapcsolatban..Honnan jött az ötlet hogy olyan vékony gumicsőből csináld a fúvókát? (vagymi..) Amúgy elég kézenfekvő ötlet de azthittem az eredeti konstrukció alapján fogod megcsinálni. Lerajzolhatnád hogyan van beleaplikálva a cucc mert nagyon érdekel. Nagyjából sejtem de azért jó volna tisztábban látni a dolgot.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 7. 14:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
A lenolaj egy idő után kikristályosodik. Meg is kaful sajna Bánatos. Úgyértem a fa színe..pedig milyen szép mikor frissen van olajozva..Amúgy elméletileg a fafurulyákat álandóan olajozgatni kell bizonyos időközönként. Valahol azt is olvastam hogy erre a lenolaj nemigazán alkalmas mert a furulya belsejében csomósodik meg mindenféle csúnya dolog történik vele. Meghogy nem mindenhol szabad olajozni. Megijedt Egy egy-két napos áztatás után mértnem mindegy?

Próbáltam napraforgóolajat egy ideig jó, de utána ragacsot izzad a furulya ami marha kellemetlen amikor a kezébe veszi az ember...

A lenolajat egy furulyakészítővel készített interjúból vettem. Sajnos nem tudtam hogy egy idő után ekkora hátrányokat okoz. Megmondnom én kerek perec nekem nincs lenolajom, de extra-szűz olívaolajban áztattam a cuccost Nagyon boldog Hehe.

Az olívaolajos fürdő után sokáig csöpögtettem felakasztva a hangszert, utána jól áttöröltem kívül-belül. Fél év tapasztalata az, hogy az olívaolaj nem csomósodik meg, nem lesz ragadós tapintású a furulya.

Egy hátránya van idáig, sajnos egy picit csípős íze van Nagyon boldog
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 7. 14:30 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:

Amúgy a fujarával kapcsolatban..Honnan jött az ötlet hogy olyan vékony gumicsőből csináld a fúvókát? (vagymi..) Amúgy elég kézenfekvő ötlet de azthittem az eredeti konstrukció alapján fogod megcsinálni. Lerajzolhatnád hogyan van beleaplikálva a cucc mert nagyon érdekel. Nagyjából sejtem de azért jó volna tisztábban látni a dolgot.

Nem rajzolom le, mert van sokkal jobb megoldás is! Minden ötlet és okosság ebből a videóból származik. Nem én találtam fel a spanyolviaszt...

A leg-lényege 2:10-nél kezdődik, ott látható jól a fadugó alakja. Érdemes elejétől végignézni.

Íme: http://www.youtube.com/v/CIEu_YAFsJ8

SEMMI KOMPLIKÁLT NEHÉZSÉG. Egyszerű-nagyszerű!

Fa hengert nem tudtam csinálni, egy kedves asztalos-mestertől rendeltem a neten. Elég sok asztalosmester fent van a neten a legtöbben szívesen megesztertálják neked amit csak akarsz. Utána postai utánvéttel el is küldik.

Megkaptam a fa hengert és levágtam a megfelelő darabot. Ezután lereszeltem ahogy a videón van. Ennyi...
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 7. 16:34 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Na üdv megint!

Mivan a fúrómmal? már tűkön ülök Nagyon gonosz
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 11:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hali!

Én is szeretnék beszállni a témába, de egyelőre még a síp sem működött amivel próbálkoztam Boldog A szélhasítót nem tudom jól megcsinálni meg a dugót... Ha van valami tanácsotok, szívesen olvasom.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 12:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv a fórumban sec!

Ez talán segít:

http://www.youtube.com/watch?v=0-rJ_J7VohY
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 16:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

seclusion írta:
Hali!

Én is szeretnék beszállni a témába, de egyelőre még a síp sem működött amivel próbálkoztam Boldog A szélhasítót nem tudom jól megcsinálni meg a dugót... Ha van valami tanácsotok, szívesen olvasom.

Szevasz Sec!

Én pld dugót nem tudok gyártani, de szélhasítót igen. Egy népi furulyáról másoltam le a szélhasítót. Egy nagyon éles vésővel csináltam.

De hiába, mert dugót nem tudok még csinálni...

Ilyet tudok:
http://www.obertonfloete.de/pics/fabrication/IMG_1343.jpg
http://www.obertonfloete.de/pics/fabrication/IMG_1351.jpg
http://www.obertonfloete.de/pics/fabrication/IMG_1362.jpg

Az a titka hogy csinálni kell egyből! Próbálni és csinálni és ha rossz akkor le kell vágni fűrésszel és újra nekiállni, addig amíg kész nem lesz. Más egyebet nem tudok mondani. Jó éles legyen a szerszám, ez fontos.

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Augusztus 13. 17:05-kor. [3]
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 16:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
Üdv a fórumban sec!

Ez talán segít:

http://www.youtube.com/watch?v=0-rJ_J7VohY

Hú mekkora ötlet van ezen a videón. Arra az acéllapra gondolok amin különböző nagyságú lyukak vannak és kalapáccsal bele kell verni a dugót. Én idáig kézzel próbáltam fahengert faragni, de nekem nem sikerül pontos henger alakot csinálni.

Elkezdtem feltölteni egy blogba a dolgokat, mindenféle érdekességet össze akarok majd szedni:

http://amanita.freeblog.hu

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Augusztus 13. 17:11-kor. [1]
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 17:10 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv amanita!

Jó rég írtál. Az a fémlap amúgy egy lehúzóvas. Ötvösök használják és elég drága de nem túl kemény fákhoz szerintem elég ha átfúrkálsz egy acéllemezt.

U.I.: A fúróról még mindig semmi hír? Vagy már nem akarod eladni?
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 19:17 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kéne valami ötlet hogy honnan lehetne apró gyalut szerezni! Én már 2 éve bányászom a netet apró gyalu után és nem találtam még.

Körülbelül egy cigarettásdoboz nagyságú lenne jó! Ezzel a furulyákon tudnám kívül leforgácsolni a felesleget.

Egyet találtam amit sehol sem kapni:

http://www.martor.hu/hobby_plane_48548.html?&L=7

ez balsafához készült apró gyalu modellezőknek/makettkészítőknek.

Csak tudnám vajon hány cm-es a mérete.
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 19:51 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Köszönöm a videót, és a leírást! Végülis hasonlóképp csináltam, de a fenének se akart megszólalni Nagyon boldog Nem túl sokat próbáltam, azt is nyersfából. Az éles szerszám kissé problémás volt Boldog Meg a szélhasító nem volt a legegyenletesebb, de inkább a dugóra gyanakszom. Nem is voltam pontos, mert nem toltam el a szélhasítóig, vagy túltoltam. Nade legyencsak reggel Nagyon boldog

Más. Mit szóltok ahhoz, hogy a fát, tűz felett szárítanám ki? Mert azért éveket várni a kiszáradásra kissé sok.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 20:24 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tűz fölött semmi esetre se száríts fát.
Egyrészt ha túl gyorsan párolog el belőle a fa akkor sz...á reped azt pedig egyikünk sem szeretné. Másrészt nem csak a víz párolog el belőle ha tűz fölé teszed. Elgyengíti a fát. A tűz öregít. Tegyél tűz fölé egy darab papírt és meglátod. Besárgul és törékeny lesz. Mintha 100 évet öregedett volna. Tulajdonképpen ez a folyamat játszódik le minden élő szervezetben. elvesztik a víztartalmukat ezáltal törékenyek és instabilak lesznek. Magyarul elégnek.. Azthiszem ezt nevezik lassú égésnek. Tehát ez semmiképpen sem jó megoldás. Ráadásul olyan anyagokat is kiégethetsz a fából amik jelentősen tompítják a hangját. Itt gondolok pl az évek folyamán felhalmozódott kikristályosodott tápanyagokra stb.. legalábbis ez az én vélaményem. Lehet előre szárított fákat venni ha nem akarod kivárni azt az egy évet de kereshetsz valami régi limlomot is amiből kijön furulya pl régi diófa székláb Nevető Remélem tudtam segíteni. Minigyalut meg osztrák cégektől lehet rendelni ( ha jóltudom a stubai is ilyen) . Vannak kifejezetten hangszerkészítőket kiszolgáló üzletek ott biztos kapsz. De én láttam már ilyet vaterán is szóval ilyen helyeken is érdemes körülnézni.
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 13. 20:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Végülis én se tartottam jó ötletnek, de azért megkérdeztem másokat is Boldog Valahogy próbálok szerválok anyagot.
Saphira
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 14. 09:30 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!Idáig mindent elolvastam ,és nagy kedvem lett furulyát gyártani,csak az a gond,hogy én életemben eddig csak nyársat faragtam szalonnasütéshez,szóval nem hiszem h menne,meg az a kár,h időm sincs nagyon,de vmi fát begyűjtök és jövőre nekilátok.Köszi a sok infót.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Augusztus 14. 09:49 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

seclusion írta:
Végülis én se tartottam jó ötletnek, de azért megkérdeztem másokat is Boldog Valahogy próbálok szerválok anyagot.

Hi Seclusion!

Használhatsz nedves fát is! Például ajánlom a bodzát, nagyon ajánlom. Én már csináltam nedves bodzából furulyát.

Egy baja van, hogy fél év múlva amikor kiszárad teljesen akkor összezsugorodik egy picit. 3-5 mm-t rövidül, a lyukak is összemennek egy picit, szóval zsugorodik ez egész.

De a friss bodza is hiába friss, alig vizes, éppenhogy egy picit nedves. Szóval nem kell azt gondolni hogy víz csöpög belőle ha belevágsz. Persze a kiszáradt fa és a friss között van különbség, de nem akkora...

Nyugodtan csinálj friss fából hangszert, gyakorlásképpen megteszi. Ha meg belejössz akkor úgyis szerzel sok fát és azoknak lesz idejük kiszáradni.

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Augusztus 14. 09:54-kor. [1]
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2019 furulya.hu