furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2020. Február 8. 08:12 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Cigányfúró(ka)t azért érdemes beszerezni. Van egy ismerősöm, aki régieket javít elég jó hatásfokkal - gazdaságos megoldás. Sajnos, amikor én keresgéltem, ez a lehetőség még nem volt meg, így Stubai-szárakat vásároltam, elég borsos áron. Viszont működnek, és annakidején nagy előrelépés volt, hogy használhattam ezeket.

KilkennyBeer
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2020. Február 8. 09:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!

Igen, tudom, hogy a cigányfúró lenne a legjobb, de rövidebb, 30-60 centis ágakat az augerekkel is pikkpakk kifúrtam.
Az első furulyámat - akkor még nem voltak fúrószáraim - nem is fúrtam, csak kitoltam a bodza belét egy rúddal, meglepően jó hangja lett. Boldog
Egy fujara-s youtube videóban láttam, hogy fúrás után a készítő alkohollal kente be a cső belsejét és kiégette egy picit. Erről mi a véleményed? Kipróbáltam, de őszintén szólva a kegyetlen büdös, égett szagon kívül én nem éreztem semmit különbséget. Nevető
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2020. Február 8. 11:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Furulyás működésem első 15 évében én sem használtam semmi fúrót, az anyatermészet által meghatározott furattal dolgoztam. Véleményem szerint ez volt az "alap" eleinknél is: bél kipiszkál, aztán ami kijön belőle... Boldog De ez meglehetősen bekorlátozza a vízhajtásokra (és a jó helyen növő egy-két éves darabokra) a szóba jöhető bodzaágakat. Nem szólva a hosszúfurulya-típusokról, amiket így gyakorlatilag lehetetlen megcsinálni. (Egyetlenegy olyan darab bodzát találtam két évtized alatt, aminek alapból volt olyan bele és fala is egyben, hogy dunántúli hosszit lehetett belőle csinálni. Nagyobb kavalnak valóból talán hármat-négyet.)

Az égetés elvben arra jó, hogy a belső furat bolyhos rostjait eltávolítsa, miáltal azok nem zavarják a levegőáramlást/örvénylést - így elvben hangosabb a zeneszerszám. Én nem alkalmazom, inkább kicsiszolom és aztán átkenem a cső belsejét. Szerintem nem ér annyit, mint amennyi macera van vele - igaz, hogy fujarát még sosem csináltam végig. Boldog

KilkennyBeer
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2020. Február 17. 06:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!

Köszi még egyszer a tanácsokat! Remélem sikerül majd egyszer egy elfogadható hosszúfurulyát összehozni. Még évekkel ezelőtt hallottam Éri Péter játékát youtube-on, azóta ott motoszkál a fejemben, hogy megpróbálok készíteni egyet. Laza
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2020. Február 17. 07:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Szívesen! Érdemes egyszer eljönni Váraljára az Egyszólam-táborba; ott több hosszi furuglás is összeverődik - sok tippet lehet összegyűjteni, no meg jó ismeretségeket kötni. A daltanulás csak a hab a tortán. Boldog

KilkennyBeer
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2020. Március 1. 19:24 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!

Igazat megvallva, a tábor nem az én világom. Boldog Pedig ahogy nézem duda is szokott lenni, az is érdekelne.
Közben a hétvégén alkottam picit. A hangja nem lett olyan jó, de azért mókából már végigcsináltam. Sípot egyszerűen nem tudok megfelelően faragni. Néha nagyon jól sikerül, néha 3-4 fürészelés mire sikerül valami hangot produkálni.
Kipróbáltam a kávéval pácolást, szerintem egész jó színt ad -képeken nem annyira jön át- és persze könnyen elérhető. Nagyon boldog

https://pasteboard.co/IX6TNSDO.jpg
https://pasteboard.co/IX6ZUHq.jpg
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2020. Március 1. 19:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Szép darab; a késkezeléssel meg az esztétikai érzékkel nyilvánvalóan nincsen probléma Boldog A jó sípot viszont meg kell tanulni, mert érdemes.

KilkennyBeer
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2020. Március 6. 11:59 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!

Köszi! Úgy tűnik, nagyon alacsonyan volt a befúvórés, ha belenéztem, átláttam a furulyán. Faragtam bele új dugót illetve mélyítettem az árkon picit, sokkal jobb hangja lett. A felső oktáv jól szól, a mély alsó két hangja ugyan elég halk, de már nem akarok rajta mókerolni, nehogy véletlen elrontsam. Kinevet Talán a lyukakat lehetett volna nagyobbra venni, hogy erősebb hangja legyen. Sebaj, majd legközelebb.
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2020. Március 6. 17:08 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Helló!

Sok sikert; biztos, hogy a gyakorlat teszi a mestert. Boldog Sok múlik a légcsatornán, az ablak méretén, valamennyi a szélhasító dőlésszögén és a dugó formáján is.

Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2020 furulya.hu