furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Június 19. 19:24 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok

Nemigazán ide tartozik de úgyláttam hogy ez a legaktívabb része a fórumnak. Arra volnék kíváncsi hogy ha csakúgy magamnak akarnék barkácsolni egy furulyát hogyan tudom kiszámolni hogy melyik lyuknak hol lesz a helye. Pontosabban az érdekel hogy melyik frekvenciához melyik zenei hang társul , annak a hanghullámnak mekkora lesz a hossza és hogy ezt hogyan lehet egyáltalán kiszámolni. Lehet hogy teljesen evidens de a fizikaórákat nem igazán gyakran látogattam anno.. Előre is kösz mindenkinek.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Bánfi Balázs
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2008. Június 19. 21:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hozzászólást áthelyeztem a "Furulyakészítés" témába.

Kedves GH05T!
Kérlek, máskor nyiss új témát!
Köszönettel: Bánfi Balázs

A hozzászólást legutóbb Bánfi Balázs szerkesztette 2008. Június 19. 21:41-kor. [2]
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Bánfi Balázs
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2008. Június 19. 21:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hogy a kérdésedre is válaszoljak:
Közel sem egyszerű a válasz. Nem csak a cső hossza, hanem az átmérője is számít. A hangszerkészítés nagyon bonyolult dolog, gyakorlott hangszerkészítő mesterek szerint legalább tíz hangszert el kell készíteni ahhoz, hogy megépíthesd első működő furulyádat...
Egyáltalán, milyen furulyát szeretnél barkácsolni, milyen fából? Valami tervrajzod, mérettáblázatod van?
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Június 20. 11:22 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv Balázs!

Először is köszönöm a segítséget. Nemigazán szoktam fórumokhoz hozzászólni tehát még eléggé idegen ez nekem.
Ami a hangszert illeti leginkább ír furulyát szeretnék készíteni.
Természetesen tisztában vagyok a hangszerkészítés nehézségeivel és nem is gondoltam hogy az első darab tökéletes lesz. Életemben egyszer csináltam furulyát, bambuszból, peremfúvósat. Egész jól szólt bár még közel sem volt kész, csakhát sajnos az utolsó lyuk kifúrása közben szétrepedt..
Ha próbadarabról van szó nem mindig vagyok kifejezetten türelmes.
Ami a felhasználandó anyagot illeti úgy gondoltam hogy a legelső darabok feketedióból lesznek, aztán ha véletlenül megvilágosodnék akkor ében, buxus vagy blackwood. Sajnos nincs se mérettáblázatom se tervrajzom.
Van egy fémből/műanyagból készült ír furulyám, gondolom az alapján lehetne csinálni vektoros tervrajzot, csak a fafurulyáknak kicsit más a felépítésük.. Meghát nem lemásolni szeretném hanem megérteni.
Nem feltétlenül kell tökéletesnek lennie a végeredménynek. Elvégre a furulya az egyik legősibb hangszer. Nem túl valószínű hogy hajdan a készítők tisztában voltak a hangszerben lejátszódó fizikai jelenségekkel, szóval gondolom nem lehetetlen. Másrészt pedig izgalmas dolognak tartom, ráadásul az anyagköltsége is töredéke egy nagyobb hangszerének.

üdv: GH05T
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 15. 19:32 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Ghost!

Én már csináltam pár furulyát (8 darabot). 3 ment a kukába de hülye voltam mert ránehézkedtem amikor fúrtam a lukat és széthasadt Megijedt .
Azóta égetem inkább fémpálcával, van sokféle méretű fémpálcám ehez.

Ami furulyám sikerült azt így csináltam:

Elkészült a facső és a síprész. Végülis lett egy tilinkóm. Ezután fogtam egy hangológépet és addig fűrészeltem le a végéből amíg D nem lett Nagyon boldog

Eldöntöttem hogy hatlukú lesz! Ráraktam kényelmesen a hat ujjamat a furujára és ott ki is fúrtam a kb 3 mm-es lyukakat. Ezután kezdtem behangolni a lukakat. Először a legalsó lukat nyitva hagytam és a többit lefogtam. A luk hamisan szólt a hangológép szerint ezért 4 mm-re fúrtam, még mindig hamis volt de már majdnem jó ekkor kb 4,5 mm-re tágítottam és jó lett a hang. A többi 5 lukat ugyanezzel a módszerrel csináltam meg. Volt amit egészen nagyra kellett (kb 9-10 mm) tágítani.

Az a lényeg, hogy bárhová fúrod a lukat, a luk egyre nagyobbra tágításával elérheted a pontos hangot! Ezért ésszerű oda fúrni ahol kényelmes a fogás!

Van olyan furulyám ami csak úgy adja magát. Isten tudja milyen hangolásban van ha végig le van fogva az összes luk, soha nem néztem hogy milyen hangokat tud egyes fogásokban. Egyszerűen csak úgy hangolatlanul is jól szól. De mindenképpen csak önmagában lehet használni emiatt, pld gitárral nem lehet kísérni.

UI.: Egy gitáros cimborától érdemes kölcsönkérni a hangológépét

Még fontos, hogyha kész van a facső akkor nem muszály bonyolult síprészt tenni rá! Az is jó ha harántfúvósra csinálod mint a fuvolát. A végét bedugod egy fadugóval és utána 2-3 cm-rel csinálsz rá egy ovális lukat. Ilyenkor úgy kell tartani mint egy fuvolát és ha jól belefújsz az ovális lukba akkor nagyon szépen szól... ha kell kép szólj.

A peremfúvós se rossz megoldás, megcsinálni nagyon könnyű, fújni annál nehezebb, viszont ha szól akkor döbbenet jól szól! Én próbáltam idáig perembevágásost csinálni, félhold és V alakút, mindegyiket meg lehetett szólaltatni egy kis gyakorlás után.

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Július 15. 20:20-kor. [3]
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 15. 19:58 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Nem tudom megállni hogy ne küldjem be. Ez egy primitív fuvola bodzából, a lukak oda vannak rakva ahol kézre állt. Hosszlyukfúróval fúrtam végig a belsejét. Nincs semmiféle hangolása, úgy szól ahogy szól. Ha kell felrakhatok minta mp3-at is. Szerintem a klasszikus blockflőtés arcok most szörnyülködni fognak, de idáig mindenki azt mondta hogy szépen szól, mondhatni ősi hangja van

Azért szalonnasütéskor a lányok közelebb ülnek ha megszólal Nagyon boldog
Az első képen a kezemnél ott a nagy luk, abba kell belefújni.
http://amanita.extra.hu/fuvola/fuvola01.jpg
http://amanita.extra.hu/fuvola/fuvola02.jpg
http://amanita.extra.hu/fuvola/fuvola03.jpg

Itt próbáltam ki először a fémpálcával égetést, picit durva füst lett a konyhában az elszívó nem bírta elszívni. Laza

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Július 15. 20:17-kor. [1]
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 15. 20:15 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

Ezen a linken a zenei hangok listája található, hány Hz-esek és a hullámhosszuk cm-ben. De szvsz, nem látom értelmét ennek furulyakészítésnél.

Aki elkezd furulyákat készíteni semmiképpen se adja fel soha! Mindig felmerülhet valami probléma, meg kell oldani és csinálni tovább. Az a legjobb érzés amikor készen van egy újabb darab...
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 00:59 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Heló Amanita.

Ezt az égetéses dolgot már régóta ki akarom próbálni. Mekkora legyen a fa átmérője ill. a furat?Kb milyen vastag a fal? A vasat meddig hevítsem? Gondolom nem kell fehérizzásig.. Még életemben nem fogtam a kezemben fafurulyát, a műanyag meg a fém pedig teljesen más felépítésű. Egy érdekesség ha esetleg érdekel: Ha a furat nem hengeres hanem tölcsérszerűen kiszélesedik (vagy beszűkül) akkor elvileg a páratlan felhangok mellett a párosak (vagy lehet hogy fordítva lényeg hogy mindkettő) megszólal tehát elméletben sokkal gazdagabb hangja lesz a hangszerednek. Amúgy annak a bodzafurulyának akkor most "hosszlyukfúróval fúrtad ki a belsejét" vagy "Itt próbáltad ki először a fémpálcával égetést" ? Kicsit összezavarodtam. Amúgy a hosszlyukfúró az amire gondolok? ( Egy csavaros dugóhúzóra gondolok aminek bazihosszú a csavart része és hengeres a keresztmetszete Összezavart

U.i.: Csini ez a bodza. El kell másznom érte erdőbe vagy kapni is lehet valahol? Pironkodó
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 11:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sorban és tömören próbálom írni!

"Ezt az égetéses dolgot már régóta ki akarom próbálni. Mekkora legyen a fa átmérője ill. a furat?Kb milyen vastag a fal? A vasat meddig hevítsem? Gondolom nem kell fehérizzásig..
Még életemben nem fogtam a kezemben fafurulyát, a műanyag meg a fém pedig teljesen más felépítésű. Egy érdekesség ha esetleg érdekel: Ha a furat nem hengeres hanem tölcsérszerűen kiszélesedik (vagy beszűkül) akkor elvileg a páratlan felhangok mellett a párosak (vagy lehet hogy fordítva lényeg hogy mindkettő) megszólal tehát elméletben sokkal gazdagabb hangja lesz a hangszerednek. Amúgy annak a bodzafurulyának akkor most "hosszlyukfúróval fúrtad ki a belsejét" vagy "Itt próbáltad ki először a fémpálcával égetést" ? Kicsit összezavarodtam. "

Én két hosszlyukfúrót vettem a stubai magyarországi képviseletétől, írtam nekik e-mailt és postai utánvéttel megkaptam a fúrókat. Ezekkel a fúrókkal végig tudok fúrni 80 cm hosszan egy faágat, 16 mm vagy/és 20 mm átmérővel belül. Utána nekiállok éles késsel lefaragni kívül mindent, körülbelül 3-5 mm falvastagságig faragok le kívül. Tehát a bodzafurulyát fúróval fúrtam végig.

Tehát lesz egy 16 vagy 20 mm belső átmérőjű, 3-5 mm falvastagságú facsövem. Ha akarom akkor úgy fúrom hogy egyik végéről a 16-ossal a másik végéről a 20-assal és így tölcsérszerűen szélesedő facsövem lesz.

A hanglyukakat ÉGETTEM sárgaizzásra hevített 3-4-5-6 mm vastag fémpálcával. Azt a módszert nem is próbáltam hogy a csövet izzó vassal alakítom ki, az nagyon macerás dolog lehet.

Íme a hosszlyukfúró képe: Kép
www.stubai.hu-n érdemes nézelődni, jó dolgok vannak rajta, sima e-mailben lehet rendelni náluk bármit!

7-8 ezer forint darabja, és bitang erős edzett acélból vannak egyszer kell megvenni és örökké tart!

Íme, ezekben a méretekben (átmérő) lehet stubai "svájci fúrót" kapni:
10 mm
12 mm
14 mm
16 mm -> nekem ez van köbö 40 cm hosszú a szára
18 mm
20 mm -> ilyen is van, köbö 55 cm hosszú a szára
22 mm
24 mm
26 mm
28 mm
30 mm

Ajánlom nagyon az egy darab 16 mm-es fúrót elsőre, az "pont jó" tilinkóhoz, furulyához, kavalhoz! Én mindig a két végéről fúrom a 70 cm-es ágat, tehát egyik végéről befúrok 30-35 centit, utána megfordítom és a másik végéről kezdek fúrni amíg össze nem ér a fúrás. MINDIG összeér egyébként mert a fúrónak olyan feje van ami "vezeti magát" a faágban.

"U.i.: Csini ez a bodza. El kell másznom érte erdőbe vagy kapni is lehet valahol? Pironkodó"

Nem lehet kapni!

Én sokat kirándulok és minden patakparton ott figyel a bodza! Marha egyszerű felismerni a kérge nagyon jellegzetes, a virága-bogyói nagyon jellegzetesek (egyébként teát szoktak belőle főzni). Van nálam egy 15 cm hosszú kézifűrész és néha levágok 1-2 közepesen vastag ágat és hazaviszem. De van kertünk és idén ültettem bodzát, ha locsolom állati szép EGYENES ágakat növeszt. Jelenleg raktáron van 8 bodzaágam már 1 éve száradnak.

Bodza ->Sambucus Nigra

Messziről ilyesmi:
http://www.cas.vanderbilt.edu/bioimages/image/s/sanic4wpbush12171.htm
Szóval csak közelebbről látszik hogy karvastagságú ágai is vannak, meg picivel vékonyabbak amik jók furulyának. Pölö 4 cm átmérőjű ágak amit belül megfúrsz 18 mm-rel akkor kívül kb 1 cm vastag lesz a fala, utána le kell dolgozni 4-6 mm vastagra a falát és kész a cső...

Virága:
http://www.plant-identification.co.uk/images/caprifoliaceae/sambucus-nigra-4.jpg

Termése:
http://www.istrianet.org/istria/flora/images/sambucus_nigra-fruit1-400.jpg

Ága/kérge, ez a jó vastagság furulyához, a kérge nagyon jellegzetes, mindig ilyen mint a képen:
http://amanita.extra.hu/fuvola/bodza01.jpg
http://amanita.extra.hu/fuvola/bodza02.jpg
(A képen nem én vagyok!)

Félbevágva látszik a szivacsos belseje ami MINDIG 3 mm átmérőjű, még a vastag ágakban is (sokan ezt nem tudják)!

El kell kezdeni kirándulni! Nagyon boldog Hidd el jó móka, a furulyákért mit meg nem tesz az ember. Én sok fát találtam amit kivágott a villám, pld gyűjtöttem be kőrist ami eszméletlen szép erezetű és könnyű fúrni!

De a bodzát nagyon ajánlom, sokan lenézik, pedig igen jó alapanyag, én már csak bodzával dolgozom, mert szuper jó. Meg annyira erős, hogy régen kapanyelet meg csákánynyelet csináltak bodzából (átmérő 5-6 cm).

A hozzászólást legutóbb amanita szerkesztette 2008. Augusztus 13. 17:06-kor. [2]
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 13:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kösz az infokat meg a képeket!

Sokat segítettél. Azthiszem beszerzek egy-két ilyen hosszlyukfúrót. Nagyon gonosz Aztán remélem valami értelmes dolog is kisül belőlük. A kirándulás dolog meg egy kiváló ötlet . Nemis tudom mikor voltam utoljára pedig tényleg jó móka. Azthiszem egy bozótvágót is rendelek Stubai-éktól.
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 13:41 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Valami olcsó kézifűrész elég lesz Praktiker, Obi, Tesco kínai/taiwani 300 Ft-os acélpengés-fogantyús. Aztán ki ne irtsd Magyarország erdejeit! Megijedt
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 13:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Mégvalami. A Stubai honlapján hol lehet megtalálni az árakat illetve hol lehet a rendelést leadni? Gonosz
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 14:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

http://www.mimf.com/archives/wind_math.htm

na itt minden le van írva Megijedt
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 15:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
Mégvalami. A Stubai honlapján hol lehet megtalálni az árakat illetve hol lehet a rendelést leadni? Gonosz

Nem véletlen, hogy nem találod meg! Egyszerűen nincs is fent! Bánatos

Most kerestem, de nincs már meg nálam a gépen az árlista!

Ja, arról van szó, hogy egy egyszerű e-mailt kell írni a stubai-nak, ő pedig küld neked árlistát XLS (excel) formában. Legalábbis nálam ez volt. Már az első e-mailben írtam hogy vásárolnék tőle svájci fúrót, írd te is ezt és jó lesz. Külön vásárlási lehetőség amúgy nincs, de magánembereknek szívesen elad a magyar stubai. stubai[kukac]stubai.hu
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 15:59 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
http://www.mimf.com/archives/wind_math.htm

na itt minden le van írva Megijedt

Jó, szuperjó.

De ezt sasold meg! 6 lyukú furulya kalkulátor. Át kell váltani cm-be és utána belső átmérőt megadni! Megnyomni a calculate gombot! Kiírja hogy hova kell a lyukat rakni és megmondja hogy hány mm átmérőjű lyuk kell!

http://www.cwo.com/~ph_kosel/flutomat.html
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 17:17 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Az az ötlukú harántfurulya (fuvola) amiről raktam képet az még szól is, pedig a lyukak csak úgy rá vannak dobálva, ráadásul minden lyuk egyforma hét miliméter nagy.

http://amanita.extra.hu/fuvola/fuvola01.jpg

It hallható, csak úgy játszottam valamit (skype-os mikrofonnal vettem fel):
http://amanita.extra.hu/fuvola/fuvola.mp3
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 17:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ez marhajó. Olyan keleties, de nemtudom eldönteni hogy a dallam vagy a hang miatt. Vagy esetleg mindkettő. És ugye ezis bodza? Holnap kirándulónap lesz i,,i.
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 17:53 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ez a kalkulátor sajnos csak PVC-csövekre vonatkozik Bánatos
szerintem egy 1,13 miliméter falvastagságú fafurulya nemsokáig élne.
de a lyukszámolgatós része hasznos. Nem kell egyenként behelyettesítgetni Kacsint
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 21:05 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

GH05T írta:
Ez marhajó. Olyan keleties, de nemtudom eldönteni hogy a dallam vagy a hang miatt. Vagy esetleg mindkettő. És ugye ezis bodza? Holnap kirándulónap lesz i,,i.

Idáig sok embernek tetszett, pedig minden tudomány nélkül készült, szóval érdekes. A hangközök nem temperáltak (így mondják a nagyok) de az nem baj. Egy hangológép biztosan hangosan felsírna ettől a fuvolától. De az a lényeg hogy a fülnek kellemes. Úgy tudom régi őserdei emberek, meg a régi pásztorok így csinálták a furulyákat. Oda tették a lyukat ahol kényelmes lefogni és kész. Ők abban a helyzetben voltak, hogy szólóban használták a hangszert, esetleg dobolással. Nem volt mivel összehasonlítani hogy hamis-e vagy nem.

Jó kirándulást, és ha nem is bodzát de valami egyéb faágat biztosan találsz! Én első faágbeszerző körutamon rég kidőlt fák kiszáradt ágait nézegettem és sikerült kőrist találnom. Abból vittem 2 darab 80 cm-eset haza. Fenyő, akác nem jó az egyik puha a másik meg megdöbbentően kemény és nem lehet fúrni. A tölgyet nem ismerem, nem próbáltam. A bükkfát sem. A juhar nem jó szerintem, a nyárfa sem. Valójában ezek az erdei fák, más nem nagyon van. Ha találsz cseresznyefát az nagyon tuti, az jó!

Valójában bármilyen gyümölcsfa nagyon jó, szilva, körte, cseresznye, meggy. Én idáig háromszor találtam szabadon álló gyümölcsfát bent az erdőben de akkor még nem érdekelt a furulya.

Szóval gyümölcsfaügyben a lényeg az, hogy néha egy-egy túrista eldobja az almáját/körtéjét/barackját/meggyét/cseresznyéjét és akkor az erdőben a tölgyek között ott áll egyszer csak egy gyümölcsfa! Na az a tuti! Nagyon gonosz

Rétek szélén és patakparton pedig mindig van bodza, de a patakparton/árokparton inkább mint a réten.

Jó vadászatot! Kacsint
amanita
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 21:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Gyümölcsfa témában még annyit, hogy ha egyszer lesz lelőhelyem akkor bodzáról áttérek gyümölcsfára. Jó a bodza, de a gyümölcsfa az ISTEN Nevető Azért néha még bodzáznék...

Gyümölcs: sárgabarack, cseresznye, körte, meggy, szilva, stb...

Pásztorok még ebből csináltak furulyát: berkenye, barkóca, som, mandula, dió, mogyoró.

Remélem egyszer mindegyiket kipróbálhatom! Már a végigfúrás is tiszta élvezet, főleg ha van satu a háznál. Lelőhely hiányban vagyok, a fatelepen pedig ágakkal nem foglalkoznak, és nagyon drága a faanyag.

A nagy öregek a furulyához valót mindig tél derekán vágták amikor a fában szinte leáll a keringés. Elrakták padlásra vagy fészerbe az ágakat és nyár végén elővették őket, nekiálltak fúrni faragni. Addigra kiszáradt.

Kiszáradásról mert fontos! Kiszáradt fél-egy éves szobahőmérsékleten tartott ágakkal nagyon jó dolgozni.

Lehet nedves/frissen vágott fával is dolgozni, de trükkös nagyon! Pld ha nedves bodzából készítesz furulyát, akkor minden rendben van, csak fél év múlva 5-6 milimétert összezsugorodik a furulya. Rövidebb lesz és az átmérője is csökken, a lyukak kisebbek lesznek. Szóval megviccel a nedves fa amikor később teljesen kiszárad! Nekem van egy ilyen összement hangszerem, éppen az amiről képeket küldtem. Tavaly még egy kevéssel mindene nagyobb volt! Megijedt
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu