furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. November 2. 20:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ami cső formájú abból nálunk valami hangszer szerű lesz Nagyon boldog családom már eldug előlem mindent ami lyukas Nagyon boldog. De kb 80 literes fahordóbol , és saját meszezésű kecske bőrböl dobot csinálok
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
aranyfurulya
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. November 8. 16:50 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok! Elöször is meg szeretném köszönni, hogy létezik egy ilyen fórum. Elképesztöen sok hasznos ismeret és ötlet halmozódott fel az évek során, ami nekem is és remélem, hogy másnak is sok-sok segítséget jelent a furulyakészítés témájában. Én még nagyon kezdö vagyok, de minél többet olvasom a fórumot, annál nagyobb a tiszteletem és a lelkesedésem.
A bodzafa szárítását illetöen találtam egy pár képet. Ezen az oldalon:
http://www.fujaraflutes.com/gallery.html Szerintem gyönyörü hangszerek.
Max Brumbergtöl van 3 furulyám, szerintem nagyon szépen szólnak az ö új honlapja: http://www.maxbrumbergflutes.eu/werkstatt/werkzeug/
Itt is van sok-sok érdekes kép. Max méhviasszal bekeni a bodzafa mindkét végét, hogy egyenletesen száradjanak. Egy hónapig tárolja az elöfúrt ágakat lehetöleg sötét, egyenletes hömérsékletü helyiségben, aztán leháncsolja öket. 1-2 esetleg több évig száradnak így, és amikor kiszáradtak, végigfúrja öket a kívánt méretre...stb.
Szeretnék kizárólag bodzából és mogyoróból tilinkót és kavalt készíteni és minél több információt gyüjteni, mielött belekezdek.
Van valakinek tapasztalata szárítás témában? Pl. helyiség, hömérséklet, idötartam? Fölakasztani vagy fektetni? Padlás, fészer vagy bent? Kéreg le, vagy kéreggel szárítani?
Még egyszer gratulálok a fórumhoz, egészen egyedülálló!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. November 9. 00:42 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

aranyfurulya írta:

Van valakinek tapasztalata szárítás témában? Pl. helyiség, hömérséklet, idötartam? Fölakasztani vagy fektetni? Padlás, fészer vagy bent? Kéreg le, vagy kéreggel szárítani?
Még egyszer gratulálok a fórumhoz, egészen egyedülálló!

Halihó!

Gondolom, itt többeknek is van; indításként leírom az enyéimet.

A bodza nem kényes. Amennyire tapasztalom, a mogyoró se. A fő, hogy a helyiség szellős legyen, s száraz levegőjű. A padlás például jó hely lehet - már akinek van olyanja. De egy levegőjárta fészer is megteszi. Nálam mostanában egy "lakatlan" szobában száradnak benn a lakásban.

A bodzát, ha van rá módunk, érdemes héjában, kitolt béllel szárítani: így tud a legegyenletesebben szikkadni. Én több esetben még nedvesen átfúrom a furdanccsal a vastagabb (öblösebb hangszernek való) ágakat, s úgy szárítom hántolatlanul. Eddig nem igazán volt vele gond. Fúratlanul is eláll, de azok közül néhány vastagabb falú már meghasadozott.

Az időtartam változó, de mindenképp hónapokkal érdemes számolni...

Felakasztani vagy fektetni? Ahogy a hely engedi. Boldog Én a kényesebb, nagyobb darabokat sarokba szoktam támasztani, a vastagabbik végével lefelé. Hogy az száradjon a leglassabban. Igazándiból függőben szerintem jobban száradnak, de ha erre nincs mód, vízszintesen is megfelel. Az a fontos, hogy a levegő járja azért. A hirtelen nagy forróság és a fülledt, levegőtlen zugok kerülendők. Ha ezeket betartjuk, nagy bajt nem tudunk csinálni... Boldog

seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. November 9. 21:38 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Örülök, hogy segítségedre van a fórum!

Nekem a bodzafáim, ahogy levágtam őket, majd lenolajjal lekezeltem őket, úgy vannak eltéve. Először összeszórtam őket egymásra, majd fadarabokat raktam közéjük, hogy ne lepje meg őket a gomba, zuzmó, stb. Közepüket nem toltam ki, de gyorsított szárítási kísérletem során azt láttam, ha a középső rész ki van tolva, akkor nem reped annyira a fa. Bár ezt kettévágott ággal csináltam.
Szóval a repedést mindig rászámolom, így kb 10-10 centivel hosszabb ágakat teszek félre.
A hely pedig egy szellősnek mondható garázsban, az autó fölött. Boldog Néha felmelegíti nyáron a Nap rendesen, de pl párásabb időben dúsul a levegő. 2 év alatt nem száradnak ki teljesen ilyen körülmények között, ezen a belső kitolásával tudtam volna segíteni gondolom. Ja és ami fontos, kérgében szárítom.

A mogyoró sem érzékeny a szárításra, de nem sietnék azzal sem. Mindenképp azt ajánlom, hogy a kéreg maradjon fent.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
aranyfurulya
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. November 16. 17:55 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tyüüü, nagyon szépen köszönöm a sok hasznos információt.
Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 11:18 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szép napot mi.denkinek . Kérdésem lenne . Eljutottam odáig hogy 32mm es pv. Csőböl megcsinalta a fujarát , de halk . Ablakos szélhasítót csináltam . Esetleg a mérete miatt lehet halk . 7*7mm . Ha nagyobb erővel fújom akkor pedig teljesen elmegy a hangja .
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 11:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Ha nagyobb erővel fújod, és elmegy a hangja, az síphibát jelent. Nem jó helyre megy a légáramlat. Egy picit mindig a szélhasító fölé kell mennie. Ugyanakkor az alá is be kell tudnia jutni, hogy megfelelő hang jöjjön ki belőle.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
becko8
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 12:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!
Engem leginkább a fujarakészítés szerszámai érdekelnek... Ugye veszek egy bodza ágat, és már szárítás előtt nem árt, ha kitolom a közepét... Nade egy 1,8 méteres ágat így hosszába kifúrni nem is olyan egyszerű.... Ti mivel teszitek ezt, mivel fúrjátok ki...?

Köszönöm,
b.
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 13:43 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Én ugyan fujarát még nem készítettem, de hosszi furuglát igen. Átfúrni azt sem egyszerű, célszerszám kell hozzá. Ez pedig hagyományosan egy hosszú szárú furdancs lehet, a fujara esetében mondjuk 25-30 mm-es furatátmérővel (attól függően, mennyire nedves a fa, illetve milyen hosszú a tervezett hangszer). A bodza bele ügyesen megvezeti a szerszámot, így az követi ez enyhébb görbületeket is.

Ilyen furdancsokat bolhapiacon is be lehet szerezni - de mint azt már seclusionnel tárgyaltuk, itt ki kell fogni -, illetve svájci fúró néven újat is lehet vásárolni. Igaz, így lényegesen drágább, de a minőségben biztosan nem lesz hiba. Aztán nincs más hátra, mint megfelelő hosszúságú betonvasat hegeszteni hozzá, hogy átérje a csövet. Ennek nem kell kétméteresnek lennie, hiszen a bodzát mind a két végéről meg lehet támadni, a bél középen "összehozza" a furatokat.

Nekem hirtelen ennyi jutott eszembe.

Kiegészítés:
Édermester;
a szélhasító talán valóban lehetne picikét nagyobb, de az, hogy elnémul, az - mint ahogy azt seclusion írta - valóban inkább arra utal, hogy a légzsilip nem jó helyre vezeti a levegőt. A magas hangok azért kifújhatók - vagy épp akkor némul el, amikor azokat próbálod kihajtani belőle? Az is érdekes lehet, hogy milyen hosszú a hangszer...

Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 21:58 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Légterelőt csak a dugóra csinaltam. A hangszer testre nem . Akkor lehet az a baj hogy alá megy a levegő. Akkor a tilinkómmal is ez a baj .
Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 15. 22:09 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A bodza bél részét kipiszkálni nem nagy gond . Én egyre vastagabb menetes szárral szoktam . No de jobban felfurni az már nehezebb. Cigányfúró lenne az igazi . Nekem egy 19mm es van 50cm hosszú. De lehet úgy nevezett szívfúrót csinalni . Ez olyan mint egy nyilhegy . Rombusz alakú . Első ket éle köszörülve .
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 16. 01:15 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Édermester írta:
Légterelőt csak a dugóra csinaltam. A hangszer testre nem . Akkor lehet az a baj hogy alá megy a levegő. Akkor a tilinkómmal is ez a baj .

Ujujuj, ez nem pusztán "lehet", hanem biztos! Boldog

"Felárkolás" nélkül csak a legegyszerűbb fűzfasípok élnek meg. Ki kell szedni anyagot a hangszercső belső falából is. Nem sokat; ha még nincs benne gyakorlatod, akkor kezdetben csak keveset, s próbálgatni. Hogy mikor "mozdul" meg a hang. Boldog

Tudom, hogy ez PVC-csőnél macerás, hiszen viszonylag kevés a fala. Ezért leírom, hogy az egyik ismerősöm úgy alakítja ki a légzsilipet, hogy nem reszeli vagy vési, hanem a megfelelő alakúra olvasztja a műanyag csövet.

Édermester írta:

Idézet:
Cigányfúró lenne az igazi.

Igen, ez ugyanaz a szerszám, amit én furdancsnak neveztem. De mondják kovácsfúrónak is....

becko8
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 16. 09:26 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Idézet:
Cigányfúró lenne az igazi.

Igen, ez ugyanaz a szerszám, amit én furdancsnak neveztem. De mondják kovácsfúrónak is....[/quote]

Igen. cigányfúró, csak az a bajom vele, hogy hol lehet venni cigányfúrót, mondjuk Pest megyében... Egyszer vettem a vateráról, de egy halom rozsdás tompa, használhatatlan vackot kaptam... úgy rozsdás, mint amikor a vas 10 évig földbe temetve áll... szóval használhatatlan... Fujarához 30-32 mm es kellene mármint átmérő... ilyen nagyot meg még nem is láttam... Tehát hol lehet jó cigányfúrót venni?
Illetve sima furulyakészítéshez mely átmérőket használjátok a leggyakrabban?
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 16. 11:32 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Becko8;
azt nem tudom, hogy Pest megyében hol lehet vásárolni, de tudok adni egy telefonszámot, ahol lehet rendelni. Ez egy székesfehérvári cég, az Aliquander Kft elérhetősége. Íme:
+36/22 503-240
Nem mindig veszik fel elsőre, de érdemes próbálkozni. Boldog

Ennél a cégnél "svájci fúró"-ként ismerik, a Stubai gyártja ezeket, többféle átmérővel. Nem olcsók, de elég jó minőségűek.

Ami az átmérőket illeti, azt furulyája válogatja. A "C"-hez elég a 14-es, de például Pál Pista bácsi a maga megtermett palóc furulyáihoz 20-as furdancsot használ. A háromsukkos hosszi furuglákhoz is kell ekkora. A számozás amúgy "kettesével ugrik". Érdemes beszerezni egy sorozatot; ha nem megy egyszerre, hát apránkint.

Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 20. 20:37 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Megcsináltam a felárkolást . Sokkal jobban szól . Így viszont a dugót alig kell faragni . Jobb lett de sztem még mindig nem az igazi . Olyan levegősen szól . Az nem lehet hogy hosszú a 7mm es ablak ? Bár a lányomnak és a páromnak tetszett . (amikor végre letettem ) Nagyon boldog
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 20. 22:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Édermester;
szerintem a 7 mm-es ablak nem hosszú. Látatlanban (pláne a hangja nélkül) nehéz okosat mondani, de a fujara ablaka alapvetően négyzet alakú, a szélhasító lejtője pedig viszonylag meredek. Ha levegős a hangja, akkor előfordulhat, hogy túl sok szél meg a perem alá, vagy úgy általában túl "szellős" (bő) a légzsilip. Mindenesetre ha a magas átfúvások sorra kijönnek belőle, akkor van remény.

De lehet, hogy a többieknek eszükbe jut még valami, amire nem gondoltam... Boldog

Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 21. 10:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Akkor próba képpen csinálok egy olyan dugót aminek a belső vége nincs faragva , csak a külső ferdére . Majd írom az eredményt . (ha a családom fejbe nem vAg vele Boldog )
keliyw
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2014. December 21. 14:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Tiszteletem!
Elnézést ha ez már szóba került, de nagy örömömre az alábbi helyen sikerült találnom sch40-es pvc-csövet- és csináltam is egy ír D fuvolát, a következő próbálkozások között egy kaval is szerepelni fog.
a bolt
diy fuvola
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 21. 18:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Halihó!

Keliyw;
én pedig elnézést, ha szamárságot kérdezek, de milyen az az ír fuvola? Voltaképp az érdekelne, hogy miben más, mint egy - teszem azt - magyarföldi "flóta" (harántfurulya).

Ahogy a google képeit nézegetem, az alaptípus nem sokban különbözhet a miénktől, de látok itt olyanokat is, amelyeken "ördöglyukak" vannak...

seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 22. 16:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sok okosságot nem tudok hozzátenni, az első működő furulyám nekem is szeles volt, ott nagy volt az ablak. Új dugóval érdemes megnézni, addig nem faragni máshonnan. Boldog Meg azért egy fujara jóval nagyobb hangszer, elképzelhető, hogy alapból levegősebb élőben. Továbbá PVC csőből szerintem teljesen szélmentes hangszert nem lehet csinálni. Nem állítom, de nekem a véleményem, és a tapasztalatom ez.
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu