furulya.hu

Furulyás fórum

Furulyakészítés Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
keliyw
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2014. December 24. 21:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

sípműhely:

voltaképp tényleg nincs sok különbség, csak ez a d-dúr hangolás amolyan standardnak számít ezeknél('irish flute'); emiatt használtam a kifejezést.
Ha már ördöglyukak: mennyiben befolyásolják ezek a hangszer megszólalását? Honi népi hangszereken mintha még nem láttam volna ilyeneket.
k
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 24. 22:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Keliyw;
az ördöglyukak voltaképp a "hangzáskiegyenlítésre" szolgálnának. Párhuzamos furatú hangszereken lehet létjogosultságuk; meglétük csökkenti az alaphang és a II., III. fok között azt a bizonyos dinamikai visszaesést. A magyar pásztorhangszerek között nincs hagyományuk, de a török (bolgár) "kaval" típusú hangszereken vagy a kínai dizin és a xiao-féléken eléggé gyakori a meglétük. A bolgároknak egész aranyos kis meséjük is van az ördöglyukak eredetéről... Boldog

*Boldog karácsonyt mindenkinek!*

Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 29. 19:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szép napot mindenkinek . Sikerült megcsinálnom a fujara sípját . Mostmár elfogadhatóan szól . De ismét kérdésem lenne . Mekkora lyukak kellenek rá kll a síptol számítva milyen sorrendben . Egyre kissebb vagy egyre nagyobb ? Köszi a segítséget
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 29. 22:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Jó estét!

Édermester;
szerintem a lyukak méreténél (melyek körülbelül egyforma nagyságúak) sokkal meghatározóbb az, hogy pontosan hol is helyezkednek el azok a hangszeren. Ez pedig a cső méretétől - azaz a hosszától - függ, hiszen ahhoz kell arányítani a helyüket, helyzetüket, hogy a megfelelő hangskálát kapjuk. A lyukak pontos mérete (tágítása) már csak a finomhangolásban játszik szerepet. Mindazonáltal nem szerencsés, ha az átmérőjük túl nagy - ezért is fontos a lyukak lehetőleg pontos helyre fúrása.

De itt egy link, amiből ki lehet indulni (ha a hangszer méretei mások, akkor természetesen arányosan változtatni kell rajtuk):
http://wwwold.ekovesnicky.cz/hudba/fujara_hl.html

Édermester
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2014. December 30. 15:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszi a linket . Szerintem én elq... Izé furtam Boldog hangja nem sokat változik akár befogom akár nem ill az utolsó luk semmit nem csinál . De semmi gond Van másik Boldog 32mm külső méretű pvc csőböl van 2db bol ossze rakva . Ezert a sip resz marad a masik veget pedig ujat furok
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Jules
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2015. Március 26. 18:29 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Új vagyok itt,nagyon tetszik ez a fórum...A-Z átolvastam nagyon hasznosnak találtam,köszönöm.
Újra fel kellene pörgetni a fórumot:)
Hajdú megyében ki ismer furulya készítő mestert?
Köszi.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 26. 19:35 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Idöközben sikerült elkészíteni egy pár furulyát. Volt olyan is közöttük, amelyik nagyszerüen égett , de rengeteget tanultam és így elsö nekifutásra összességében elégedett vagyok. Nagyon köszönöm a segítséget, ha kicsit több idöm lesz, és valakit érdekel, nagyon szívesen küldöm a beszámolót. Kacsint
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 26. 23:13 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Halihó!

Idézet:
Jules írta:
Hajdú megyében ki ismer furulya készítő mestert?

Én sajnos nem, de utánaérdeklődhetek Debrecen környéki hagyományőrző ismerősök körében. Legközelebb Békésben tudok egy nevet, aki készít furulyákat, de az ő hangszereit is csak "vitrin mögül" ismerem. Őt Gabnai Sándornak hívják, díszesen farag és bodzával dolgozik. Remélhetően mások többet tudnak segíteni.
Idézet:
aranyfurulya írta:
ha kicsit több idöm lesz, és valakit érdekel, nagyon szívesen küldöm a beszámolót.

Engem minden efféle eredmény érdekel, úgyhogy alkalmasint várom, várjuk az összegzést! Boldog

seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 27. 09:33 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hali!

Én magam is várom a beszámolót! Boldog
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
Jules
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2015. Március 27. 11:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Helló!
Debrecenben van a Honvéd utcai hangszerbolt kb 1 éve nagyon sokféle furulyával feltöltötték a készletüket 6500-30000 ft. cseresznyéből én is vettem egy 6-os pásztorfurulyát....C.... nincs ..G..lett.
Méretet levenni gyakorolgatni..... faragást lenézni ideális lesz.
Üdv.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 00:05 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Beszámoló 1
Jó estét nektek! Az elején csak nagyon tettszettek ezek a remek hangszerek, és mindenképpen meg kellett tudnom, hogy nö létemre egyáltalán képes vagyok-e saját magamnak és a családomnak furulyát készíteni elsösorban bodzából és mogyoróból. Elkészült 7 darab és lássatok csodát, szólnak, csinosak, és rengeteget tanultam a sok sok hibából, amiket elkövettem.
Nem kellett messzire menni az alapanyagért, de nem volt türelmem 1-2-3 évig várni, amíg kiszáradnak az ágak és nagylányom tanácsára száraz ágakat is gyüjtöttem. Ezeket idebenn a szobában még 2-3 hónapig szárítottam, aztán megpróbáltam furdanccsal kifúrni...no ekkor majdnem föl is adtam, mert a fúró nem ért semmit. Ekkor akadtam rá a furulyás fórumra, és óriási segítséget kaptam. Nagyon igaz, hogy a stubai-svájci fúrók nagyszerüek, vettem egy sorozatot, de leggyakrabban a 14-est és 16-ost használom (a párom megtoldotta öket 80-90 centisre). Találtam a régi mühelyben egy kis esztergát dugót esztergálni mogyoróból, és mindenkit megkértem, hogy születésnapomra, névnapomra stb. ne virágot hozzanak, hanem faragókéseket és vésöt, apró gyalut és bilincseket meg v-vasat, hogy be tudjam fogni a görbe ágakat is ha ki akarom öket fúrni. Nagyot néztek, de mindenki talált otthon valami kincset. Itt az eredmény:

Folyt. köv.

A hozzászólást legutóbb aranyfurulya szerkesztette 2015. Március 29. 17:31-kor. [1]
sípműhely
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 00:41 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Halihó!

Aranyfurulya;
az ígéretes leírás okán természetesen fenemód kíváncsi lettem, de a fenti linkre nekem sajna csak egy hibaüzenet jön be...
... de azért várom a folytatást!
Idézet:
aranyfurulya írta:
(...) mindenképpen meg kellett tudnom, hogy nö létemre egyáltalán képes vagyok-e saját magamnak és a családomnak furulyát készíteni elsösorban bodzából és mogyoróból. Elkészült 7 darab és lássatok csodát, szólnak, csinosak (...)

Ehhez külön is gratulálok; hozzám jelenleg egy személy jár "hangszerészkedni", s bizony ő is hölgy. Boldog

Jules
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 06:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Gratulálok a kitartáshoz le a kalappal,az új hangszerem jó pár kérdésre adott nekem választ határozottan megérte.
Igaz off téma de azért leírom,1-2 éve ráakadtam erre az olalra: bambusz szaxofon ,nagyon tetszett a hangja.Úgy döntöttem valamikor megcsinálom a fejleményekről beszámolok nektek.....de addig még fúrót kell szereznem.Van egy pár száraz anyagom bodza,kőris,barack....
Üdv.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 11:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszönöm sípmühely a bíztató szavakat! Hajrá vállalkozó kedvü Hölgyek...és Urak! Az igazat megvallva a családom támogatása nélkül bele sem kezdtem volna a furulyakészítésbe.
Talán ezeket a linkeket ki lehet nyitni, remélem.
Kép[/url]
Kép[/url]
Kép[/url]
Kép[/url]

A hozzászólást legutóbb aranyfurulya szerkesztette 2015. Március 29. 18:05-kor. [1]
aranyfurulya
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 11:02 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszönöm a tippet az utólagos szerkesztéshez, no meg a bíztatást!

A hozzászólást legutóbb aranyfurulya szerkesztette 2015. Március 29. 18:07-kor. [1]
Jules
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 12:09 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Helló!Jó kis műhely látszik hogy van élet benne,bár nálunk lenne ez a helyzet nekem már csak játszanom kellene a műremekeken Boldog

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 28. 14:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdv!

Aranyfurulya;
elismerésem az eddigiekhez: a kavalok "szemrevalók", a műhely jól felszerelt (bár nekem lenne ennyi helyem! Boldog)... s ígéretes bodzák támasztják még ott a falat, ahogy látom!

Amúgy - ha úgy gondolod- szerkesztheted a hozzászólásod utólag is. Bár én kimondottan örültem a "direkt" képeknek: így legalább biztosan meg tudtam őket nézni. Boldog

seclusion
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Március 29. 09:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Hát le a kalappal előtted aranyfurulya! Boldog Minden téren. Továbbá én is köszönöm a beszámolót!
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
Jules
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2015. Április 15. 19:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!Mindenki kiünnepelte magát...remélem..nekem sikerült.Bambusz szaxit megcsináltam érdekesen szól..műanyagból is csináltam de az meg se nyikkan:-(.
"Restaurálok" egy 40 éves C 6os bodza furulyát..kiderül mi lesz.
Volt nálunk Debrecenben régiség vásár sikerült vennem 14-es 16-os cig.fúrót kemény 500ft-ért mondjuk az éle is annyi,megreszeltem meglátom mit bír.Veletek mi jó történt?
Üdv.

Törzstag

HozzászólásElküldve: 2015. Április 15. 19:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Halihó!

Jules;
javaslom, hogy a frissen reszelt furdancsokkal először csinálj próbafúrást. Ha ugyanis a profilja már elkopott, hiába élezted meg, esélyes, hogy repeszteni fog. Kár lenne a jó alapanyagért...

A bodzafurulya restaurálásról alkalmasint majd beszámolhatnál, engem érdekelne a dolog.

OFF: Van fotód a bambusz szaxofonról? Boldog

Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu