furulya.hu

Furulyás fórum

Ír furulya Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
pingvin10
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 20. 20:10 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Így, sebtében átböngészve a fórumot, nem igazán találtam infót, épp ezért nyitok külön topicot. Igen sok hangszeren tanultam már, de most - elsősorban a The Corrs zenéjétől inspirálva- szertnék közelebbről megismerkedni az ír furulyával avagy tin whistle-vel. Gondoltam, rohamléptekkel neki is kezdek, de már a hangszervásárlásnál elakadtam. Van valakinek tapasztalata abban a tekintetben, hogy hol, illetőleg milyen márkát érdemes venni? Mennyiben és milyen tekintetben számít az alaphang ( C-s, D-s, stb.)
Hirtelen, laikusként ennyi...a fúvósh.-k közül csak a trombita, ill. a vadászkürt terrénumában van némi tapasztalatom, ezért minden javaslatot, tanácsot szívesen vennék e hangszerrel kapcsolatban. Mert bár furulyáról sok az olvasnivaló, erről a típusról közel sem találtam oly sokat.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldése
velosypeter
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 20. 23:44 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Még soha nem próbálkoztam vele, de még régebben, amikor ír zenét kerestem a neten, találtam egy ilyen oldalt: http://www.whistletutor.com/, ami videókon megmutatja az alapokat és a speciális ír díszítéseket. (itt D-furulyán játszik az ember, úgyhogy szerintem ezt használják gyakrabban)

Peti
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseMSN Messenger
pingvin10
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 20. 23:55 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hú, nem is számítottam ilyen gyors reflexióra!:)

Szia, és köszi szépen, így első pillantásra nagyon hasznos és érdekes oldalnak tűnik!

Még egyszer, köszönöm!
pingvin10
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 31. 09:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Ez egy nagyon laikus kérdés lesz, de most nagyon megkavarodtam...

szóval vettem egy D-s hangolású ír furulyát. Ezzel le tudom valahogy játszani azokat a dalokat, kottákat, melyek nem D dúrban íródtak? Mondjuk az előjegyzés 3 kereszt,vagy mondjuk 2 b, stb. Vagy "át kell konvertálnom" a kottát megfelelő hangnembe, tehát minden kottát át kell írnom a D-s furulyára? Vagy a gyakorlatban mindenkinek több, kül. hangolású furulyája van?

Tanács?
Újfalusi László
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 31. 11:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hát ír furulyában nem vagyok otthon, de ha a hangszer D hangolású, és az azt jelenti, hogy D dúr skálát tudsz rajta csak játszani, akkor át kell transzponálni a dalokat D dúrba. Egyébként az ír dallamok nagyrészt D vagy G dúrban vannak.
velosypeter
Haladó fórumozó

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 31. 11:05 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

A D-furulyán az a hang a D, amit akkor hallasz, ha befogod az összes lyukat. Fölötte jönnek sorban az E, az Fisz, a G, az A, a H, a Cisz, a fölső D, és így tovább. (ez a D-dúr-skála, tehát a "dórémífászólátídó", amit nyilván megmutatott a művész úr az első leckében). Na most ha a dallam legmélyebb és legmagasabb hangja is kifér a D-furulyán, akkor nem kell átírni semmit. A D-dúrban 2 kereszt van, a Fisz és a Cisz, ehhez képest ha három kereszttel játsszol, akkor ahol a kottában G lenne, ott gisz-t kell fognod. Ha viszont kevesebb az előjegyzés a D-dúrnál, tehát pl. 2 B van, akkor a fisz és a cisz helyett f-et és c-t kell játszanod (ezzel eltűnt a két kereszt) és a h és az e helyett b-t és esz-t, amivel megjelent a két bé.

Peti
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseMSN Messenger
pingvin10
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 31. 14:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszi...de az általad elmondottakból nem az következik, hogy a D-s furulyán néhol "félfogásra" kényszerülök ( fél lyukat fogok csak be)? Mert azt nem szeretném
http://www.guitarnut.com/folktablature/the101bestsongs/robinadair_wt.html
A fenti kottát átböngészve pl. arra jutottam (Bb), hogy, ha a D-s furulyán F hangon vagy A-n kezdem a dallamot, akkor ugyanazt játszom le, csak ugyebár áttranszponáltam.
Viszont amikor megnéztem az alsó kottát (Eb) , akkor elbizonytalanodtam.
Lehet, hogy én értettelek félre, akkor bocs. Nekem egy logikai sáv kellene, hogy Ha pl. egy Bbs-s furulyán F-fel kezdődik a dal, akkor a D-s furulyámon hol kezdjem?( tehát úgy, hogy ne kelljen fél lyukakkal szórakozni) Ha egy C-s kotta van, ami A hanggal kezdődik, akkor azt a D-s furulyán milyen hangon kezdjem?
Félek tőle, hogy nem sikerült leírnom érthetően, de bizakodom benne, hogy mégis útba igazítasz.

Nem gondoltam volna, hogy 10 év zongora, és jó pár év trombita és vadászkürt után ( igaz, már 3 éve nem foglakoztam zenével) ennyire megizzadok a furulya kapcsán...Boldog
Újfalusi László
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2006. Augusztus 31. 17:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hát nem olyan egyszerű hangszer, mint sokan gondoljákKacsint Ezek szerint te csak D dúr skálát tudsz játszani. Akkor a legegyszerűbb talán az lenne, ha leszolmizálnád a játszani kívánt darabot, majd a szolmizációt lenkottáznád D dúrban.
A másik lehetőség, hogy az aktuális darab alaphangja és a D közötti távolságot kiszámolod, és annyival eltolod a darabot. Konkrétan a te példádon:
A darab C dúrban van, amitől egy nagy szekunddal (N2) van feljebb a D. Tehát minden hangot egy N2-dal feljebb kell játszanod, azaz A helyett H-val kell kezdened.
Remélem értehetőe minden!
ansa
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2007. Május 18. 07:54 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hello!
Én is használok ir furulyát,létezik c-s,d-s,meg még valamilyen,nem érdemes feleket fogva játszani,mert elég picik a lukak,és sztem ugy pontatlan.Olyan hangolásút kell venni,amilyen a zenéhez kell.pl.g-s hangnemü zenét lehet a d-ssel is játszani,meg F-es zenét is lehet C-ssel.Ilyenkor 1 hangot kell félig fogva fújni.Vagy lehet venni pásztorfurulyát,fából,van mester,aki készíti,picit puhább a hangja,de mindenféle hangolású van.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
GH05T
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2008. Július 16. 13:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok.

Fából készült ír furulyája nincs esetleg valakinek? O.o
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
NemetZoltan
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2009. Január 30. 13:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdvözlet!

Jó ideje dolgozom egy Ír furulyáról szóló, magyar nyelvű lapon. Február közepére lesz viszonylagosan félkész.

Elsődleges célja, a hangszer bemutatása, és egy közösség kialakítása.

www.viszel.webs.com
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2019 furulya.hu