furulya.hu

Furulyás fórum

Milyen furulyát? Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
Zizi
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 1. 18:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Nem máshogy szól, hanem máshogyan kell fogni.
Boldog

Tehát ami a szoprán furulyán C (és minden lyuk "be van fogva") az az altfurulyán F.

Tehát a kottákat is úgy kell olvasni.

Egy egész készletet rendelni akkor érdemes (szerintem) ha van kikkel játszani. (főleg ennyiért... Boldog ) Egyenlőre az altot kellene megszokni.

Nekem nagyon nehéz volt egyszerre tanulni a kettőt + nem tudtam, de az alttól zsibbadni kezdtem. Jó fizikai próba egy oboa megemelése és "játékimitálása" (volt nekem jó próba), mert alig tudtam fájdalom nélkül tartani. Szóval lehet mindenkinek más. Viszont a pici szopranino is alt-fogású...tehát érdemes a két fogással megismerkedni.

ja és!!!! barokk fogás (English) mindkettőn! Ez is fontos, mert ha a hangszeredből egyik barokk a másik meg német fogású...hát az még nehezebb, szerintem.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 2. 00:34 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Zizi!

Köszi a választ.
Mindenképpen barokk fogás a favorit! Boldog Jelenleg is olyan fogású szoprán furulyán tanulok.

Igen, tudom, hogy az összes lukat befogva a szoprán furulya c hangot ad, míg az alt f-et.
Én azt a kérdésemet úgy értettem, hogy amíg a szoprán furulyán az összes lukat befogjuk a c' (egyvonalas c) hanghoz, addig az alton csak a bal kéz ujjai fogják be a felső három lukat (ha jól számolom). Ekkor mindkét furulya ugyanazt a c' hangot adja ki, de vajon milyen a hangjuk, hangszínük? Eltér, vagy ugyanaz?

Mivel átfedés van a két hangszer hangterjedelme között, ezért van olyan, hogy egy dal eljátszásához inkább az althoz nyúlsz (bár a szopránon is le lehetne játszani), mert mondjuk szebb a hangja?

Egy budaörsi hangszerboltban megengedték, hogy kipróbáljak egy műanyag alt-ot (talán Aulost, nem emlékszem már). A Jingle bells-t próbáltam játszani rajta. (Sajnos a fenti c' hangok összehasonlítását nem tudtam kipróbálni.) Az élmény óriási volt. Nagyon szép hangja volt, pedig a legolcsóbb (talán 10 eFt-os volt) alt furulya volt. Nagyon kellemes volt a szopránhoz képes mélyebb hangfekvés. Alig vártam, hogy a következő furulya órán a tanárnőnek beszámolhassak katartikus élményemről.

A furulya szettel kapcsolatban az első időkben csak szeretném kipróbálni a típusokat, de később szeretnék megtanulni rajtuk játszani. Pl.: a Magyar népmesék zenéjéből nem csak a szoprán részt szeretném eljátszani, hanem a folytatást is (amit csellón játszanak), stb...

Ha megnézem, hogy a legolcsóbb műanyag alt furulya 10eFt, viszont a készlet 100-130$-os (20-26eFt) áron elérhető és ezért a csomag 5 db hangszert tartalmaz, akkor nem is olyan kedvezőtlen.

Próbált már valaki szopránon és alton kívül más típusokon is játszani? Mondjuk tenoron, vagy basszuson? Kérem meséljen róla.

Köszi
Charlie
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 01:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Yamaha és Woodnote összehasonlítás
http://www.youtube.com/watch?v=t9vythwKbuY

Ha angolul tudsz, és hajlandó vagy az információért feliratkozni egy fórumra/levelezőlistára, ezeket a linkeket ajánlanám:

A von Huene amerikai furulyaszakértő cég alkalmazottja fejti ki véleményét
http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/40981
és még
http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/41347
A lényeget megpróbálom lefordítani: beszerzett egy szoprán-alt-tenor-basszus készletet, és idézem "I wasn't impressed", ami diplomatikusan annyit tesz, hogy nem valami jó benyomást keltett. A szoprán és az alt a Yamaha 20-as sorozatához hasonló (amiről azt kell tudni, hogy "egész jó", de kevésbé "elegáns", mint a 300-as sorozat). A tenor és a basszus elmarad a Yamaha modellek mögött. "Zártabbnak", "tömöttebnek" érezte a hangjukat, de ez egy szubjektív dolog. Az intonációjuk elmegy ("so-so"), a válaszadás ("response") lassú. Mivel sokkal olcsóbbak, mint a Yamaha, ezért nem tanácsolja, hogy ne vegyék meg, de azért elmondja, hogy tudd, azt kapsz a pénzedért, amennyit fizetsz ("you get what you pay for"), vagyis ha valaki olcsó szettet akar, ennél rosszabb helyre is teheti a pénzét.

Én a Yamahákkal meg vagyok elégedve (megvan a teljes műanyag szett), jó hangolásúak, a tenor az tényleg csúcs, az alt nagyon precíz hangolású, de kicsit hideg hangú (egy Aulos althoz képest), a basszus is jól szól, erős mély hangok, egész könnyen megszólaltatható magasak. Persze az áruk sokkal drágább, mostanában nem néztem, de emlékeim szerint egy Yamaha tenor ára valahol 20 ezer körül van, egy basszus meg 75. Én annakidején az USA-ból rendeltem őket, írtam a "viszontagságokról" régebben egy bejegyzést ide a fórumra.
Zizi
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 10:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hű, nagyon alaposan írtál!
Köszönet!

Nálam az Aulos vezet. Most egy szopranínót szereztem be, már alig várom, hogy megérkezzen.
Viszont ha valakit érdekel jó kis gyógytorna gyakorlatokat tudok nyakra, vállra... Boldog kéne egy ilyen rovat. Boldog

Igaz, van két fa furulyám is (Schneider alt és szoprán) nem nagy szám, de amilyen szinten, felnőttként tudok haladni (munka melletti gyakorlással, és minimálbérrel) annak is örülök, amikor a Mazsola-t eljátszom Nagyon boldog
Az Aulosnak szép vékony feje van, utánuk a fa furulya vastagnak és nehéznek hat, érdekes.

na ez csak off volt.

szerintem a szopranínó is érdekes. Persze nekem is jobban tetszik az alt hangja, a tenoré...! de fizikailag nem tudok játszani rajta. Íme a korlátaink, egy ilyen "egyszerű" hangszernél.
Nem tudom nektek a baráti, családi körben milyen visszhangot vált ki a szó (furulyázom) ...most már nem bánt, ha furcsán néznek rám, vagy kicsit kinevetnek....
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintése
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 11:55 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szabó Árpád Zoltán írta:
Yamaha és Woodnote összehasonlítás
http://www.youtube.com/watch?v=t9vythwKbuY

Ha angolul tudsz, és hajlandó vagy az információért feliratkozni egy fórumra/levelezőlistára, ezeket a linkeket ajánlanám:

A von Huene amerikai furulyaszakértő cég alkalmazottja fejti ki véleményét
http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/40981
és még
http://launch.groups.yahoo.com/group/recorder/message/41347
A lényeget megpróbálom lefordítani: beszerzett egy szoprán-alt-tenor-basszus készletet, és idézem "I wasn't impressed", ami diplomatikusan annyit tesz, hogy nem valami jó benyomást keltett. A szoprán és az alt a Yamaha 20-as sorozatához hasonló (amiről azt kell tudni, hogy "egész jó", de kevésbé "elegáns", mint a 300-as sorozat). A tenor és a basszus elmarad a Yamaha modellek mögött. "Zártabbnak", "tömöttebnek" érezte a hangjukat, de ez egy szubjektív dolog. Az intonációjuk elmegy ("so-so"), a válaszadás ("response") lassú. Mivel sokkal olcsóbbak, mint a Yamaha, ezért nem tanácsolja, hogy ne vegyék meg, de azért elmondja, hogy tudd, azt kapsz a pénzedért, amennyit fizetsz ("you get what you pay for"), vagyis ha valaki olcsó szettet akar, ennél rosszabb helyre is teheti a pénzét.

Én a Yamahákkal meg vagyok elégedve (megvan a teljes műanyag szett), jó hangolásúak, a tenor az tényleg csúcs, az alt nagyon precíz hangolású, de kicsit hideg hangú (egy Aulos althoz képest), a basszus is jól szól, erős mély hangok, egész könnyen megszólaltatható magasak. Persze az áruk sokkal drágább, mostanában nem néztem, de emlékeim szerint egy Yamaha tenor ára valahol 20 ezer körül van, egy basszus meg 75. Én annakidején az USA-ból rendeltem őket, írtam a "viszontagságokról" régebben egy bejegyzést ide a fórumra.

Szia!
Köszi a választ.

Többször megnéztem a Youtube videót.
A forum is érdekel, de ahhoz Yahoo account kell, azt már majd otthonról intézem.
Pont ezek az összehasonlítások érdekelnek.

Köszi
Charlie
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 12:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Zizi írta:
Nem tudom nektek a baráti, családi körben milyen visszhangot vált ki a szó (furulyázom) ...most már nem bánt, ha furcsán néznek rám, vagy kicsit kinevetnek....

Szia!

Nálunk a Család tudja, hogy furulyázom, sőt meg is szoktam Őket örvendeztetni időnként egy kis muzsikával. Pl.: karácsonyra begyakoroltam a Good King Wenceslas-t, a Csendes éjt és a Jingle Bells-t. Ráadásként a Lányom (zongorán játszik) kérte, hogy játsszam vele az Ó gyönyörű szépet.
A Család természetesnek veszi, hogy felnőtt fejjel zenét tanulok és ha ez a furulya, akkor a furulya.

Azonban a Lányom kérésére az Ő osztálytársainak és szüleinek nem mondom el, hogy furulyázom.

A barátaim tudják, hogy furulyázom. Ők is szívesen veszik, ha Nekik, vagy a Gyerekeinek játszom valamit. Egyszer a barátainkkal voltunk a játszótéren és tudtam, hogy a közös program után már nem fogok tudni otthon gyakorolni (este 8 után már nem gyakorlok a szomszéd gyerekek miatt). Így a játszótéren elővettem a furulyát és a kottát (a furulyát mindenhová viszem magammal) és ott a játszótéren kezdtem el gyakorolni. Néhány kisgyerek abbahagyta a játékot és figyelte a muzsikát. Volt aki a dalok közötti szünetben türelmetlenül követelte, hogy játsszak még. Csodálatos élmény volt.

A kollégáimnak általában nem merem elmondani, hogy furulyázom, ne hogy ízetlen tréfák célpontja legyek. Biztos lenne akitől nem tűrném el, hogy ezzel viccelődjön. Bár néha olyan jó élményekkel tölt fel a zene tanulás, hogy nagyon nehéz nem elmesélni.
Van egy-két kolléga, akikkel már-már baráti viszonyt ápolok, nekik elmondtam, hogy furulyázom. Nekik megjelent egy huncut mosoly az arcukon, de Tőlük nem veszem zokon, sőt. Boldog

Szerintem a szájharmonika után a furulya az a hangszer, ami kis helyen elfér, bárhová magaddal viheted, mégis szinte mindent el lehet rajta játszani. Biztos, hogy sokak arcáról letörli a huncut mosolyt, ha az esti sütögetés közben, a közös éneklés alatt furulyán kíséred a kórust.

Szia
Charlie
Zizi
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 13:14 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

De bátor vagy!!!

A nevedből ítélve, nemileg a férfiak csapatába tartozol, ugye?
Én nem, és talán azért, meg a családot sem érdekli különösképpen....ami zavar nagyon, hogy énekzenés voltam, és kórustag 25 éve már...és képtelen vagyok elszakadni a KOTTÁTÓL.

Te úgy játszol akkor ezek szerint (játszóteren pl.), hogy kotta nélkül?

Respect!! Köszönöm a jó ötleteket!
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 3. 20:53 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Igen, férfi vagyok.

Kotta nélkül csak akkor játszom, ha a furulya tanár azt mondja, hogy kívülről kell tudni. De játszótéren, együtt zenéléshez még használom a kottát. Még akkor is, ha már ezerszer játszottam. Jó támasz.
Kicsit talán piperkőc játszótéren kottát nyitni, de (megvonom a vállam) ez van. Sajnos még nincs olyan rutinom, hogy lazán elfújjak egy dalt kotta nélkül a játszótéren (talán pont erre jó rutin az állami zeneiskolában a vizsga).

Nálunk a Családban Öcsém évekig zongorázott, most inkább feszültség levezetésként játszik magának a munka után. Lányom most tanul zongorázni. Sógornőm is tanult gitározni. Így azért befogadóbb zenére a családi közeg. Így könnyebb. Boldog

Szia
Charlie
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 8. 00:47 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Charlie írta:
amíg a szoprán furulyán az összes lukat befogjuk a c' (egyvonalas c) hanghoz, addig az alton csak a bal kéz ujjai fogják be a felső három lukat (ha jól számolom). Ekkor mindkét furulya ugyanazt a c' hangot adja ki, de vajon milyen a hangjuk, hangszínük? Eltér, vagy ugyanaz?

Köszi
Charlie

Sziasztok!

Pénteken zárás előtt bementem a Corpusba. Mindenképpen tudni akartam, hogy szól egy igazán jó furulya, milyen játszani rajta, milyen egy alt furulya. Vittem a Schneiderem (40803 SE - juhar, szoprán, barokk), hogy össze tudjam hasonlítani.

Az eladó nagyon kedves/készséges volt. Nem sajnálta az idejét, pedig a furulyák próbálgatása nyitva tartási idő utánra is belecsúszott. Csak vette vette elő egymás után a különböző furulya modelleket. Sok mindenről beszélgettünk, ami kezdő lévén még új nekem, köszönet érte!

Először a szopránokat kezdtem kipróbálni.
Négy modell került elő, egy Küng és három Möllenhauer. A Küng körte fából volt, a Möllenahuer Canta körtefából, az egyik Denner körte, a másik bukszus fából. Inkább a Möllenhauerekre voltam kíváncsi. Hangra a két Denner tetszett. Hol a körte, hol a bukszus. Érdekes, hogy a Möllenahuer Denner körte sötétebb színű volt, mint a bukszus. Játékra nagyon hasonlóak voltak.
Windkanal
Mindkét Denner windkanalja íves és nagyon keskeny rajta a rés. A Schneideremen egyenes a windkanal és vastagabb rajta a rés. Amikor a Schneidert fújom, a levegő szinte akadály nélkül áramlik keresztül a hangszeren, mintha átömlene a levegő. A Denneren érződik egy kis ellenállás a levegő áramlásában, ettől határozottabb lesz a fúvás érzése.
Lukak
A Schneideren az alsó luk nagyobb, mint a Dennereken. Érzésre a többi luk is, bár egymás mellé tettem őket, szemre nem volt különbség (jól tudom, hogy a lukak nem lehetnek kisebbek, mert az beleszól a megszólaltatott hangmagasságba?). A kisebbnek érződő lukakat könnyebb pontosan lefogni, ezért a játék pontosabb, kevésbé hajlamos az ember pontatlanul lefogott fars hangokat fújni.
Perem
Az én Schneiderem csak 2 részes és a legalsó luknál nincs perem, dísz. Ehhez vagyok szokva. Így találja meg az ujjam az alsó lukat. Így nagyon furcsa volt, hogy a kisujjamat egy perem választja el a gyűrűstől. Bár ez nyilván szokás kérdése.
Hang
Az eladó nagyon diszkrét volt. Kicsomagolta, összerakta a furulyákat, majd kiment, hogy ne legyek zavarban, amiért más előtt kellene játszanom a kipróbáláshoz. Többször eljátszottam a Csendes éjt. Sokkal egyenletesebb a hangja a Dennereknek. Pl.: az 'F hang megszólaltatásakor a Schneider hangereje hallhatóan csökken mondjuk a "szomszédos" 'e és 'd-hez képest. Egy kicsit a Denneré is, de nem annyira, mint a Schneideré.
A későbbi beszélgetésben az eladó elmondta, hogy ezek élő hangszerek, vagyis be kell fújni őket ahhoz, hogy a megfelelő hangjukat elérjék. Az a hang, amit a próba során hallottam az az új hangszer "nyers hangja". Egy tapasztalt zenész tudja, hogy a befújás után milyen irányba változik a hangja.
Nekem így nyersen is nagyon tetszett a hangjuk.

Alt
Kipróbáltam a Denner bukszus altot, a Denner körte altot és a Canta körte altot. Sajnos alton játszani még nem tudok, így inkább csak skáláztam.
Lukak
A szopránhoz képest szokatlanul távoliak a lukak. A jobb kéz kisujját úgy kellett külön odapakolni az alsó lukhoz.
Hang
Nagyon szép öblös mély hangjuk volt.
'c a szopránon és az alton
Nem álltam meg, hogy ki ne próbáljam. Lefogtam egy 'c-t egy szoprán Denneren és egy alt Denneren is. A hangmagasság ugyanaz volt (persze agyilag tudtam előre, de akkor is hallani akartam), azonban az alt 'c-je öblösebb, teltebb volt. Nagyon tetszett.

Az eladó kérdezte, hogy mire szeretném használni a furulyát. Mondtam, hogy jelenleg tanulok furulyázni és a családom/barátok szórakoztatására adok elő darabokat. Elmondta, hogy a Dennerek színpadra szánt modellek, a tanuláshoz inkább a Canta modellt ajánlja.

Nagyon felemelő érzés volt igazi hangszert megszólaltatni, azon dallamot játszani.

Szia
Charlie
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 8. 01:15 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Körtefa Mollenhauer Denner szopránom egész sötét színű lett idővel. Lehet, hogy a paraffinolaj is közrejátszott, amivel kezeltem...

Alton még nem tudsz játszani? Legközelebb fogd le a szoprán fogást rajta, és ta-damm, már tudsz is Kinevet Igaz, hogy nem az a hang szólal meg, ami le van írva, de ettől még... Hosszú távon persze nem érdemes így játszani, mert csak megnehezíti a váltás tanulását. (Valahol az agyban biztos rögzül a hangmagasság és a hozzá tartozó fogás plusz az "izom memória" egy-egy adott méretű hangszerhez.)

Amúgy grats a sikeres nézelődéshez, és a boltnak is elismerés, így kell a leendő vevőkkel bánni. Az újabb és újabb furulyák beszerzésére irányuló késztetés pedig egy teljesen közismert pszichológiai jelenség, többször volt erről értekezés az angol levlistán. Kinevet Kinevet
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 8. 23:00 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Zoli!

A Denneredet Te fújtad be, vagy mást kértél meg rá?
Hogyan kell befújni egy igazi furulyát?
Pl.: trombitánál hallottam, hogy habár csak 3 gombja van, de azokat egyenként egy-egy napig járatják.
Furulyánál kezdetben csak keveset szabad játszani rajta, majd egyre többet?
Meddig tart egy bejáratás? Két nap, egy hónap, fél év?
Ha csak gyakorolsz, akkor is a Denneren játszol, vagy azt csak "piros betűs" ünnepeken - alkalmakon veszed elő?

Igen, tudom, hogy alton lehet "ugyanúgy játszani" mint a szopránon, csak más hangok fognak szólni. Még ősz végén próbáltam ki egy hangszer boltban egy műanyag Aulos altot. Annyira megilletődtem a lehetőségtől (ott nem szokták a fúvós hangszerek próbáját engedni), hogy nem is gondoltam végig, az összes luk befogva f hangot ad. Elkezdtem játszani rajta a Jingle Bellst, mintha szoprán furulyán játszanék, de így is jól hangzott. Boldog Jól tudom, hogy ezzel a játékkal lejjebb transzponáltam a dalt egy kvinttel?

Szia
Charlie
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 8. 23:46 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A Dennerrel nem voltam nagyon következetes, egy pár hétig odafigyeltem, azután csak ahogy jött. De mikor a Möck grenadilla alt volt új, akkor beleástam magam a témába, és azt a módszert választottam, hogy első héten napi 5 perc, másodikon 10 és így tovább, két hónap után pedig 40-45 perc de semmiképpen nem több egy óránál. Ezt elég következetesen csináltam vele több mint egy évig, ha néhány nap kimaradt, akkor azt kihasználtam olajozásra.
Azóta persze volt egy-egy olyan időszak, mikor mondjuk a szopránt fújom, és az altot nem veszem elő, ez rendesen lelkiismeret furdalással is jár, úgyhogy mikor újra előkerül mondjuk egy vagy két hét kihagyás után, annyit megteszek, hogy egy pár napig 10-15 percnél megpróbálok megállni, meg persze utána kitörölgetni. És mindig nyitott dobozban tárolni, mert a kiszáradásnál csak egy rosszabb érheti, az pedig a penészedés, amit szerencsére csak képeken láttam (csúnya).
Személyiségfüggő, hogy ki mennyire bír következetes lenni, a lényeg, hogy a fa élő anyag, és reagál a környezetre, és ez jelentkezik a hangjában is. Olvastam olyanokról, akik távfűtéses lakásban, ahol szárazzá válhat a levegő, párásítót-mérőt üzemeltetnek a furulyák kedvéért, szóval... Boldog

Ha van egy jó fafurulyád, amit szeretsz, és ami viszont szeret, akkor amikor csak teheted fújod, ezzel tesztek egymásnak a legjobbat. Mi értelme lenne elkímélni, akkor nem is tudsz úgy hozzászokni. Annyira azért nem mimóza lelkek, és hát kanálcsörgés előfordul a legboldogabb kapcsolatokban is nemde. Nagyon boldog (Ez a másik ismert pszichológiai jelenség demonstrációja volt, ami abban áll, hogy beszélsz a hangszeredhez, meg odafigyelsz a hangulataira Kinevet )

C-től F-ig (vagy F-től C-ig) öt félhanglépést számolok, korrekt. De biztos van itt, aki nálam jobban átlátja az elméleti dolgokat.
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 11. 22:37 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Befújásról első kézből:
http://www.moeck.com/cms/index.php?id=190&L=1
Szintén fontos, hogy eleinte kerülni kell a magas hangokat, a hangterjedelmet szép fokozatosan kell bővíteni, lassú, tartott hangokkal. Yep.
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 11. 22:53 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Zoli!

Korrekt anyag, köszönöm.
Vajon a juhar Scheidert is így kellett volna befújni?
Vagy arra az az igaz, hogy azon olyan vastag a lakk, hogy majdnem műanyag furulyaként funkcionál?

Szia
Charlie
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 11. 23:21 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

El biztos nem rontja. Persze ha belül is lakkozott, akkor gondolom, ott nem jut be nedvesség a fába. De a légcsatorna csak nem lakkozott tán.

Én úgy értelmezem az egész befújás dolgot, hogy a fa arra lett "kitalálva", hogy vezesse a vizet. Amikor a száraz fát víz éri, mindenféle fizikai meg kémiai folyamatok indulnak meg benne, a rostok feltöltődnek, megduzzadnak. Ha ez hirtelen történik, és nem egyenletesen (kívül nedves, belül száraz), akkor feszültség keletkezik az anyagban, ami repedéshez vezet.

Tudományos érdeklődésűeknek a fa, a víz és az olaj kölcsönhatási folyamatairól, ebben az esetben a "WOOD AND WATER" fejezetre hívnám fel a figyelmet:
http://www.recorderhomepage.net/wood.html
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 24. 22:10 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia!

Szerintem csak kívűl lakkozott.

Megnéztem tüzetesebben a furulyát belülről.
...De furcsa, szürke pöttyök vannak a blockon (a lábium alatt az a merőleges felület, ami a dugó belső részén van, talán blocknak hívják?)... Mik ezek a szürke pöttyök? Szétszedtem a furulyát (most először, mert nagyon szoros) A "síp rész" belül tiszta fekete, apró fehér pöttyökkel tarkítva! A "nagyobbik" rész belül az alsó lyukig fekete, szintén apró fehér pöttyökkel! Az alsó lyuktól lefelé már nem látszik penészesnek. Csak fölötte az. Borzasztó ronda látvány. Bánatos

Nem rég írta Zoli, hogy milyen csúnya a penészes furulya. Reméltem, hogy az enyém nem az...

A tisztító pálcára ráhúztunk egy vászonzsebkendőt és azzal törölgettük ki.

Ha visszagondolok, hogy bántam eddig ezzel a furulyával, megértem, hogy ez történt. Hidegben fújtam, folyamatos párásodás mellett, majd a műszálas tokba tettem, nem töröltem ki, nem tisztítottam. Bánatos

Mit lehet csinálni, ha penészes lesz egy furulya? Juharfából van, így nem tudom áztatni, ecetezni...
Ki lehet a penészt annyira takarítani, hogy ne legyen doh szaga?
Ki lehet úgy takarítani, hogy újra szájba lehessen venni?
Vagy ez a furulya már kuka?

Mit kell tenni azért, hogy a furlya ne legyen penészes? Meg hogy egyáltalán tiszta legyen. Minden játék után szét kell szedni és ki kell törölni a párát? Ezután, ahogy Zoli írta, nem szabad rögtön eltenni, hanem hagyni kell kiszellőzni?

Szia
Charlie

U.i.: Kérlek, bátran javítsatok ki, ha nem jól nevezem a furulya részeit. Szeretném megtanulni.
Szabó Árpád Zoltán
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 25. 13:50 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

http://www.recorderhomepage.net/disinfect_en.pdf

Röviden: hypo oldattal kezelni, meg egy másik vegyülettel, amit gyógyszertárban érdemes beszerezni.

És csak körültekintően a vegyi anyagokkal, túlzott mértékben a faanyagot is károsíthatja, a saját egészségünkről nem is beszélve! De a gombásodás is lehet toxikus, úgyhogy annyiban hagyni sem érdemes...

Az eljárás kifejtésénél azt írja, a blokkot is el kell távolítani. Ez nem olyan nehéz, csak egy nagyon tompa botocskát kell dugni alulról a fejrészbe és némi erőhatást alkalmazni, a síp élének megsértésétől tartózkodva. Ezzel csak az a probléma, hogy a blokk pici elmozdulása is befolyásolja a hangot, kérdés, hogy mennyire sikerül majd visszakopogtatni az eredeti helyzetbe.
Nem tűnik boszorkányságnak, de rajtad múlik, hogy bevállalod-e, csak legyél tisztában a kockázattal. Vagy fordulhatsz szakemberhez segítségért (Corpus?). De lehet hogy az többe kerül, mint amennyit az egész furulya ér.

Szóval nem reménytelen a helyzet. Sok sikert a mentéshez, kíváncsi leszek a fejleményekre.
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 25. 17:31 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Zoli!

Köszi, az anyagot és a tanácsokat!

Szia
Charlie
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 25. 17:36 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

A penész eltüntetésére a feleségemnek a Domestos jutott elsőként az eszébe. Ez mintha összecsengene a HYPO oldattal (vagy ez nagyon más?)

A Domestosra viszont nekem az "Állj, vagy lő a mamám" c. film jutott eszembe, amikor a mami a lavorban mossa ki a Stallone pisztolyát. Boldog)

Végig nézem ezt az anyagot.

Szia
Charlie
Charlie
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Február 1. 08:16 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Elolvastam a cikket. Egy olasz fogászati specialista írta. Két független kutató egy évi kutatásának az eredménye van a cikkben leírva.
Nem egy könnyű olvasmány. Tele van orvosi és vegyi szakkifejezésekkel.

Azt írja, hogy nem mindegy mit eszünk. Pl.: külön kiemeli a kék sajtokat: Gorgonzola, Roquefort. Fogmosást javasol minden játék előtt. A furulya miatt nem kell fogkrémet használni, de mossuk át a fogunkat.

A penész eltávolítására első lépésben 5%-os Sodium Hypochlorite oldatot javasolt. Elmentem a patikába. Ott ilyen nem volt. A patikus azt mondta, hogy ez a Hypo só formája. Ha arról a Hypo-ról van szó, amit gyerekkoromban láttam, akkor azon a flakonon halálfej volt. Azt mondta a patikus, hogy a Hypo az egy mérgező sav. Nem szívesen kezelném a furulyát mérgező anyaggal.
Korábban volt aki ecetet javasolt. A patikus azt mondta az is sav, biztos, hogy megbontja a penész molekulákat, de pontosan nem tudja megmondani a végeredményt.
Elmentem abba a hangszerboltba, ahol a furulyát vettem. Ott azt javasolták, hogy ha próbálkozom egy anyaggal, akkor ne rögtön a furulya belsejében kezdjem, hanem ahogy ketté szétszedem a furulyát a csatlakozás élén.
Aztán a hangszerboltban hosszan beszélgettünk arról, hogyan kell takarítani a furulyát. (Nekem ezt eddig nem mutatta meg senki Bánatos ) A hölgy megmutatta hogyan kell befűzni a vászon zsebkendőt a takarító pálcába, hogyan kell áthajtani rajta, hogy a blokkot is meg tudjam tisztítani és ne a pálca végével bökdössem. Azt a tippet kaptam még tőle, hogy a fújás utáni takarításkor a zsebkendőt hagyjam a furulyában egy 10-15 percre (a szellőztetés miatt amúgy is szétszedve kellene hagyni), így a zsebkendő fel tudja szívni a furulya belső falán lévő nedvességet.

Végül is arra jutottam, hogy az ecetnek adok egy esélyt. Ha beválik, akkor max büdös lesz a furulya, de nem mérgező.
Ha nem, akkor két lehetőségem van:
1. Vagy használom így (most már ki lett mosva törölve belülről csak szürkés a furulya teste)
2. Vagy lecserélem egy műanyagra. Be kell lássam, hogy ahogy én használom a furulyát (hidegben is fújom, nem mindig van idő tisztogatásra, szárításra) az nem méltó egy szép fafurulyához. Viszont, ha már furulyát veszek, akkor ívelt windkanal-osat vennék (ugye, aki egyszer kipróbál néhány szép Mollenhauert, az gyorsan megszokja a jót... Boldog ). Az Aulos 5xx-esről sok jót írtatok. Annak íves a windkanalja?

Szia
Charlie

U.i.: egy szájharmonikát hogyan szoktak kitisztogatni? Boldog
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu