furulya.hu

Furulyás fórum

Teljesen kezdő Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
balumaci79
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2010. Január 11. 13:57 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok. Kezdő fórumozó és furulya-barát vagyok. Tudnátok segíteni, hogy milyen oktató könyvből tudnám elkezdeni a furulya tanulást?( Nem igazán van lehetőségem tanárhoz járni.) Egy Aulos 303-as szoprán c-s furulyám van. Segítségeteket előre is köszönöm.
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
Zimre József
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2010. Január 18. 14:45 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdvözöllek! Az általam szerkesztett furulyaiskolából nagyon könnyen megtanulhatsz furulyázni. Nézd meg a weboldalamat!
http://zimrejozsef.mindenkilapja.hu/
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2010. Január 20. 17:57 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

balumaci79 írta:
Tudnátok segíteni, hogy milyen oktató könyvből tudnám elkezdeni a furulya tanulást?

A Bali János féle furulyaiskolát tudom ajánlani:
http://www.terrasoft.hu/kultura/kaboca/bali/
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
ggini
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2010. Július 27. 12:38 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok

nem igazán tudom, hogy kell használni a fórumot. A kérdésem a következő, szerintem valószinüleg nagyon egyszerű, de már rég furulyáztam és kicsit bajban vagyok.

Vettem egy Aulos alt furulyát és szeretnék rajta játszani. Angol fogású. Megnéztem a táblázatot. Azt szeretném tudni, hogy amikor szoprán furulyára írt kotta van, akkor nekem azt át kell írni, nem lehet úgyanúgy fogni, mintha szoprán furulya lenne??? és ha alt furulyára írt kotta van, akkor azt is át kell variálni vagy azt úgy játszom ahogy van. Tehát pl. a kottában F van írva akkor én a fogástáblázat alapján a szoprán furulyához viszonyítva C-nek játszom???

Ha szoprán furulyára van írva a kotta hány hanggal kell lejebb vagy feljebb játszanom?

Tudom kicsit kuszán írtam, de ezzel teljesen meg vagyok kavarodva. Régen főleg szoprán furulyáztam -nagyon keveset alton azt is elfelejtettem.
Köszi a válaszokat
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2010. Július 28. 13:46 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

ggini írta:
... amikor szoprán furulyára írt kotta van, akkor nekem azt át kell írni, nem lehet úgyanúgy fogni, mintha szoprán furulya lenne??? és ha alt furulyára írt kotta van, akkor azt is át kell variálni vagy azt úgy játszom ahogy van. Tehát pl. a kottában F van írva akkor én a fogástáblázat alapján a szoprán furulyához viszonyítva C-nek játszom???

Több féle választásod is van, de mindegyik ugyanoda vezet.
Első körben megteheted azt, hogy mindent úgy játszol, mintha szoprán furulyával játszanál. Ennek az az előnye, hogy agyilag nem visel meg annyira, és gond nélkül játszhatóak a szopránra való darabok teljes hangterjedelemben. Nem feltétlenül hátrány de esetleg igen, hogy ilyenkor minden egy kvinttel mélyebben szól.
Elvileg megtehetnéd (de nem érdemes), hogy az előbbihez képest mindent egy kvinttel feljebb játszol, ennek az lenne az értelme, hogy ugyanabban a magasságban szólna, mint a szopránfurulya.
Amit érdemes és előbb-utóbb kikerülhetetlen (javaslom minél hamarabb), az az, hogy egy kvarttal lejjebb játszod (a szopránfurulya szokásos olvasásához képest), tehát az f' lesz a legmélyebb hang. Ez az altfurulya szokásos írásmódja. (Tehát az első vonalközben lévő f' hanggal kezdődik a hangterjedelem.)
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseFelhasználó weblapjának megtekintéseMSN Messenger
angie123
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Január 13. 15:20 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok.
A fogástáblázat alapján az F hangot úgy kell lefogni, hogy csak a jobb kéz középső ujja van felemelve, viszont jútúb videókon mindig azt látom, hogy a kisujj is fel van emelve ilyenkor. Melyik a helyes tartás, és miért tér el a videókon látható a fogástáblázatoktól?

Üdv. NG
Saphira
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. Január 16. 16:01 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Angie!

Valószínű azért láttad a videókon a felemelt kisujjat,gyűrűsujjat,mert az germán hangszer volt.Azon nem kell az f -re villafogás,mint a rendes barokk furulyákon.Nézd meg ,hogy a tiéd az barokk vagy germán furulya ,és ahhoz nézz fogástáblázatot!

jó zenélést!

Kati
angie123
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2011. Január 16. 19:25 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Kati,
Az én furulyám barokk. Először germánt vettem, de sürgősen kicseréltem. Akkor az F-et a barokk furulyán úgy kell lefogni, hogy csak a középső ujj van felemelve?
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. Január 18. 11:19 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

angie123 írta:
Akkor az F-et a barokk furulyán úgy kell lefogni, hogy csak a középső ujj van felemelve?

Az alsó oktávban igen, a felső oktávban a kisujjat is emelni kell.
De pl. a Yamaha műanyag F-basszus furulyámon az F-nek megfelelő alsó B hanghoz sem kell letenni a kisujjat.
fleetcommand
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. December 11. 16:04 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok, én is szeretnék kérdezni Boldog

Eldöntöttem, hogy a "Süss fel nap"-nál egy kicsit jobban szeretnék furulyázni, úgyhogy ennek alkalmából vettem egy oktatókönyvet (Enjoy The Recorder by Brian Bonsor 1+2 alt-furulyához), valamint tegnap beszereztem egy Yamaha alt furulyát is (YRA-312BIII).

Na most a furulya műanyag, viszont a gyári csomagban volt egy kis fiola krém, amit a leírás szerint az illesztésekre kell vékonyan és egyenletesen felvinni. Ezt a műveletet milyen gyakran kell megismételni, illetve milyen egyéb karbantartási műveleteket kell elvégezni egy műanyag furulyán?
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. December 13. 12:23 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

fleetcommand írta:
... a gyári csomagban volt egy kis fiola krém, amit a leírás szerint az illesztésekre kell vékonyan és egyenletesen felvinni. Ezt a műveletet milyen gyakran kell megismételni, illetve milyen egyéb karbantartási műveleteket kell elvégezni egy műanyag furulyán?

Ha érzed hogy nehezen csúszik, esetleg olyan karcos hangja van közben, akkor érdemes tisztára törölni, és újra kenni.
Ezen kívül nem árt néha tisztára mosni.
fleetcommand
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2011. December 14. 00:12 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Köszönöm szépen Boldog
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldéseMSN Messenger
Peterb
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 30. 11:11 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
Ismerkedek (nagyon alapszinten, zenét nem tanult amatőrként) egy Yamaha YRA-27 germán alt furulyával és kezd az őrületbe kergetni, hogy az alsó F# az esetek 80-90%-ában egy oktávval feljebb szólal meg, akármit is próbálok csinálni. Ritkábban az F is, illetve az inkább olyan, mintha a saját hangjával együtt lebegne az egy oktávval feljebbi is, mint ami nem tudja eldönteni, hogy váltson-e, vagy ne.
Próbáltam már kifejezetten figyelve a lefogásokra (a végén már próbaképpen le is ragasztgattam lyukakat Boldog ), próbáltam többféleképpen fújva és tartva, alaposan kiszárítva a párát, de nem tudok rájönni, hogy mi lehet a gond. Csak ha egészen gyengén fújom (inkább csak lehelem, vagy fél szájjal a levegőbe fújok) , akkor javul a helyzet jelentősen, de így meg már nem lehet játszani.
A szoprán Yamahával (YRS-23) sose volt ilyen gondom. A hozzáértőktől szeretném kérdeni, hogy ez mégiscsak valami játéktechnikai hiba lehet-e, vagy kifogtam egy félselejt hangszert?
Petyus
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 30. 16:18 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Peterb írta:

Próbáltam már kifejezetten figyelve a lefogásokra (a végén már próbaképpen le is ragasztgattam lyukakat Boldog ), próbáltam többféleképpen fújva és tartva, alaposan kiszárítva a párát, de nem tudok rájönni, hogy mi lehet a gond.

Kimosni próbáltad már? Nincs benne valami szenny? Az illesztési helyek jól passzolnak? Be van kenve?
Peterb
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Január 30. 17:07 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

> Kimosni próbáltad már? Nincs benne valami szenny?

A labiumnál bevilágítva és a végéről belenézve csak páralecsapódás volt benne. Nem mostam, de hosszú tisztító pálcával átmentem már rajta párszor, teljesen tisztának látszik. A hanglyukak is tiszták.

> Az illesztési helyek jól passzolnak? Be van kenve?

Úgy vettem, hogy be volt kenve, levettem a védőkupakokat, összetoltam és azóta úgy van (nem hurcolom, nem kell szétszedegetnem). Hm, azt azért még megnézem, hogy nem toltam-e bele egy kis kenőcsöt az összerakásnál.
Peterb
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. Február 7. 13:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Megnéztem, nincs benne semmi.
Van amikor jobb, van amikor meg alig boldogulok vele. Egészen biztosan velem is vannak technikai gondok, de olyan érzésem is van, mintha a használati idővel (melegedéssel?) is romlana a helyzet.
fleetcommand
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2012. November 30. 21:08 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!

Tudnátok javasolni valamilyen egyszerű klasszikus furulyadarabot, amiben egy kezdő altfurulyás örömét leli (például én Boldog )? A kottaolvasással nincs gond, de egy szép kis darab jobban motiválna, mint a jingle bells Boldog Legfeljebb ha valahol elakadok, majd szólok.
Mazsola
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2013. Május 5. 22:13 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Kedves fleetcommand,

Nem tudom, aktuális-e még a kérdésed, de ajánlanék neked egy darabot, illetve kottagyűjteményt:

http://www.youtube.com/watch?v=DhDCo7QB7k4

Én ezt hallva szerettem bele az altfurulya hangjába és kezdtem el tanulgatni a hangszeren. Előtte csak a gyerekeim szoprán furulyáján próbálkoztam, de az igazi motivációt ez adta meg. Perényi: Ír és skót dallamok című kottagyűjteményében megtalálod a darabot zongorakísérettel együtt.
mudisszucs
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2013. Október 19. 19:56 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok! Teljesen kezdő vagyok, 2 hétig volt nálam ismerkedés címén 1 szoprán furulya, de már azt is vissza kellett adni. Sebaj, most akcióban sikerült beszereznem 1 Yamaha Germán fogású Alt furulyát. Az a gondom, hogy a mélyebb hangoknál, nem szól egyenletesen, hiába fújom egyenletesen. Nagyon kicsi fújás erősségváltoztatásra is más-más magasságokban szól. A szopránnál nem tapasztaltam ezt. Illetve még az is gondom, hogy szinte pár perc gyakorlás után lehet kirázni belőle a " csapadékot" ! Bánatos Van ennek valami trükkje, vagy csak sokat kell gyakorolni?
Minden ötletet örömmel fogadok! Boldog

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2016. Január 3. 15:06 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szeretve Tisztelt Furulya Kedvelők, Barátok, Művészek ! Boldog

44 éves férfi vagyok. Eddig rézbe fújtam - részben pipából szívtam Nagyon boldog
Trombitával 1982 -től ismerkedtem, a furulya megelőző oktatása elmaradt esetemben. Haladva - a korral is talán - a trombita fiatalos harsány világa felől a puha, pianississimo keresése megnyugodott a basszusharsonában.
Fiacskámnak pár éve vásároltam egy Yamaha szoprán furulyát, amelyet jobbára én babusgattam.
E hangszer az akkoriban elmaradt szenvedélyt piszkálta fel bennem.
Szeretem a hazai-, vagy akár az ír népzenében egyaránt. De leginkább a régizenében.
Rövidebbre fogva: az új esztendő számomra egy boldog sóhajtozással indult Boldog.
Szeretnék e hangszerrel odaadóan foglalkozni. Mai napom a fafajták keménységének info -jától, aztán e hangszerek történetének, fajtáinak, rendszerén át a hazai üzletek kínálatáig terjedt.
Tisztelettel szeretném megkérdezni, -mert egy aukciós oldalon láttam az alábbi modellt:

"Moeck Rottenbourgh - alt, juhar"

Ajánlanátok-, Ajánlanák -é ezt a hangszert komoly rügyfakasztó szerelmes elmélyedés tárgyának ????
Nagyon boldog Nagyon boldog Nagyon boldog
Későbbiekben sűrűbben látott vendék kívánok lenni: kérdések, tapasztalatok, gondolatok tekintetében.
Hálás köszönet, hogy itt lehetek és a fééészen is megtaláltam az oldalt, ott is "lájkoltam" Boldog
Legyen Áldott, Békés, Új Esztendője Egészséges Jóerőben Minden Kedves Műkedvelő Társamnak Szerettei Körében !

Hrabovszky-Machál Endre / hmendre7[kukac]gmail.com /
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2018 furulya.hu