furulya.hu

Furulyás fórum

ujjrend Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése
Új téma nyitásaHozzászólás a témához
Szerző Üzenet
szepi
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Február 12. 16:09 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Mindenkit üdvözlünk, és szeretnénk gyorsan információt kapni 9 éves kisfiam részére, a furulya hangok ujjrendjéről-hogyan kell kifújni-melyik lyukat kell befogni ill. felengedni a különböző szolmizációs hangoknál! Holnap felelünk! Köszönettel Benu
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldéseEmail küldése
dr.bubó
Törzstag

HozzászólásElküldve: 2006. Február 12. 18:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szolmizálva nem igazán lehet furulyázni. Ugyanis a szolmizáció relatív, tehát bármelyik hang lehet dó is, meg más is...
szopránfurulya ujjrend van bármelyik furulyaiskolában, vagy a furulyához adott papíron is rajta szokott lenni.
Konkrétan mit kellene játszani?
Fruzsi
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2006. Június 28. 07:48 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Hát, iagaza van az előttem szólónak!
Szolmizálva nem előnyös tanítani!
Nagyon sok könyvet ajánlhatnánk, pl::frurulya ábécé, Béres János furulyás kötete, de mivel ilyen sok van, nem is emelnék ki egyet!
Sok sikert a gyermek furulyázásásához!

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Április 30. 08:50 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Több mint 442 különbözö furulya fogástáblázata
http://www.recorder-fingerings.com/
Felhasználó profiljának megtekintésePrivát üzenet küldése
Takácsné Nagy Ágnes
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 14. 19:27 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Sziasztok!
48 évesen kezdtem el furulyázni,kb.2 éve használom a Yamaha alt és szoprán furulyáimat,mindkettő germán fogású.
A gondom az,hogy a cisz/C ill. a fisz/F (azaz a legalsó lyukak) nem mindig szólnak tisztán. Tudtok-e tanácsot adni,mire figyeljek jobban? (fúváserősség,fogás?)
Segítő válaszotokat előre is köszönöm:Ágnes
Matthew
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 15. 10:52 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Üdvözlet!

Én úgy tudom,hogy a német fogású furulyákat már nemigen használják,mert néhány hang hamisan szól a fogás miatt,bár nekem sosem volt a kezemben ilyen hangszer,de nem mondanak róluk szépeket.Tudomásom szerint leginkább az angol fogású furulyákat használják,azon sokkal tisztább(persze ez emberfüggő is).
Ezeknél a lenti hangoknál nagyon kényes a fújás,mert könnyen átfúvódnak az oktávjukba.Levegőtámasszal meg lehet oldani,hogy ne legyíen hamis,és hogy valamivel erősebben is szóljon a hang.Nem kell ráfújni,mert úgy nem fog működni,hanem csak gyorsabban kel befújni a levegőt,egy képzeletbeli vonal mentén,azaz irányt kell adni a levegőnek.Így biztos nehéz lenne megcsinálni,mert ez csak egy érzet,pl. gondold azt,hogy egészen a szomszéd házig akarod elfújni a hangot,és esetleg előre is dőlhetsz,hogy nyomatékosítsd magadban az érzetet,de ne fújj rá.Ha jól csinálod,akkor az eredmény olyasmi lesz,hogy a hang magassága nem változik(mint amikor túlfújják),hanem teltebben,erőssebben,és főleg tisztábban szól.Mély hangoknál még azt is lehet csinálni,hogy fújás közben egy O-betűt formázni a szánkkal.Nem tudom,hogy ez hogy,meg miért működik,de működik,idő kérdése.
És ami fontos még,ha már itt tartunk,a levegővétel.A rekeszizomba kell venni a levegőt,minél mélyebbre(ezt már gondolom tanították,hanem,nem baj,azért leírom).A vállak ne mozogjanak,mert akkor biztos rossz helyre megy a levegő egy része(mondjuk a tüdőbe)A rekeszizmokkal tartsuk a levegőt feszesen pár másodpercig,és kifújásnál ne engedjük el az izmokat,hanem préseljük ki velük a levegőt,nem kell gyorsan kifújni.
Ezeket mind lehet töb hangon gyakorolni,de csak idővel fog menni,nekem is van még mit dolgoznom rajta,mert rendszeresen elfelejtem pl.Boldog

Nos,remélem tudtam segíteni,és még jobban remélem,hogy nem hordtam össze hetet-havat.

Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2008. Október 15. 12:28 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

Szia Matthew!
Köszönöm a segítséget,ki fogom próbálni! Kitartó leszek,ígérem.
Tudnál-e esetleg segíteni a másik kérdésemben is, amit az olajozáshoz írtam?
(Kb.20 éves, nagyon rég nem használt fa furulyámat be kell-e olajoznom, ill. be kell-e fújnom?)
Üdv:Ágnes
Gabi
Fórumozó tag

HozzászólásElküldve: 2010. Január 15. 17:39 Hozzászólás az előzmény idézésévelUgrás az oldal tetejére

attila írta:
Több mint 442 különbözö furulya fogástáblázata
http://www.recorder-fingerings.com/

Lenne egy kérdésem: Ha van egy barokk furulyám akkor azt lehet többféle fogással is fogni, vagy csak azzal amelyikkel kell? Bár szerintem csak azzal, különben hamis hangja lesz, de nem vagyok biztos benne Nagyon boldog
Hozzászólások megtekintése:
Új téma nyitásaHozzászólás a témához

Ugrás:

Következő téma megtekintése
Előző téma megtekintése

Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben a fórumban.

© 2005-2020 furulya.hu